Theresa May’den AB’ye: Brexit 30 Haziran’a ertelensin

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) sürecini 30 Haziran’a ertelemek istediğini belirten bir mektubu Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a gönderdi.

May, Tusk’a yazdığı mektupta, daha önce parlamentoda iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını bir kez daha milletvekillerinin oyuna sunmak istediğini dile getiriyor ve bu oylamanın gerçekleşebilmesi için de AB’den erteleme istiyor.

May, mektupta Brexit’i 30 Haziran’dan daha ileri bir tarihe ötelememe sözü de veriyor.

Reuters’ın ulaştığı bir belgeye göre ise AB Komisyonu May’in erteleme talebini kabul etmeyecek.

Yarın başlaması planlanan AB liderler zirvesi öncesinde gerçekleşen Avrupa Komisyonu’nun haftalık toplantısında hazırlanan bir bilgilendirme notunda, AB liderlerinin Brexit konusunda iki seçeneği olduğu ifade ediliyor:

23 Mayıs tarihinin belirlenmesindeki en önemli gerekçe ise bu tarihe Avrupa Birliği üyesi ülkeler genelinde Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacak olması.

Reuters’a göre Komisyon’un notunda “İngiltere’nin teklif ettiği herhangi bir erteleme en fazla 23 Mayıs’a kadar olmalı ya da Avrupa Parlamentosu seçimlerine İngiltere’nin katılımını da kapsayan çok daha uzun süreli bir ertelemeye gidilmeli. Ancak bu yolla AB kurumlarının işleyişini koruyabiliriz” deniyor.

İngiltere mevcut şartlarda 29 Mart’ta AB’den ayrılacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin