“Tezkereye içimiz yana yana ‘evet’ diyeceğiz”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan'a 7 soru sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’ye yönelik operasyona ilişkin tezkereye içleri yansada evet diyeceklerini’ söyledi. Kılıçdaroğlu, “Tezkere bugün görüşülecek. Oradaki askerlerin burnunun kanamaması için içimiz yana yana ‘Evet’ diyeceğiz.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, cevaplaması talebiyle Erdoğan’a 7 soru sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP liderinin konuşmasından satır başları şöyle:

O ZAMLARI SENİN OY VERDİĞİN PARTİ YAPIYOR!

“Esnaf kardeşim hayatından memnun mu? Esnaf kardeşlerime biraz sitem ediyorum kimse kusura bakmasın. Esnaf kardeşim, “Geçinemiyorum” diyor, “Zam üstüne zam geliyor” diyor, “Zarar ediyorum” diyor. Diyor da bunları yapan kim? Senin oy verdiğin siyasi partinin lideri yaptı. Sen onlara ders verdiğin gün bu sorunlar bitecektir.”

ÇİFTÇİNİN DERDİNİ DİNLEYEN YOK

“Yönetimi bize teslim edin, göreceksiniz Türkiye nasıl yönetiliyor. İşsizlik nasıl bitiyor, her eve nasıl huzur geliyor, göreceksiniz yandaşlar nasıl kaçacak. Biz bunların hepsini yapacağız. Devlette liyakat kalmadı, her şeye 1 kişi karar veriyor. Esnafın, çiftçinin derdini dinleyen yok.”

ÜLKE ARPALIK OLDU, AÇIKLAYACAĞIM

“Devlette liyakat kalmadı. Her şeye bir kişi karar veriyor. Sabah kim yanına giderse onun kararı çıkıyor. Peki ulaşamayan yüz binlerce esnaf, çiftçi? Onların derdini dinleyen yok. O sarayda otururken sanıyor ki herkesin yeri çok rahat. AK Parti’li kardeşlerime seslenmek isterim önümüzdeki hafta size sarayın Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl arpalık haline getirmiş onu açıklayacağım. Kimlerin bir eli yağda bir eli balda haftaya açıklayacağım. Sabredin.”

TRUMP TEPKİSİ: TIK YOK

“Trump bir bağırıyor dolar fırlıyor, susuyor dolar iniyor… Bu nasıl memleket? Bunun sorumlusu kim? Bu tarihi bir soru. Bunun sorumlusu tek adam! Eğer tek başına yönetiyorsan bütün sorunların kaynağı sensin kardeşim. Perişan edeceğim seni diyor, ilk tepki bizden geldi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hiçbir güç tehdit edemez. Şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Neden itiraz etmiyorlar? Eğer tehdit ediliyorsan tepki göstereceksin, tepki gösteremiyorsan çekileceksin. Yönetemiyorsan çekileceksin.”

“MİLLET BUNU YEMEYECEK”

“Enflasyon yüzde 9’muş… Zam üstüne zam geldi ama enflasyonumuz yüzde 9. Beyaz peynirin kilosuna 1 yılda yüzde 61 zam geldi. Domates yüzde 40 zamlandı. Ama enflasyonumuz Saray’a göre yüzde 9. Daha dün köprülere zam geldi. ‘Ben bunu söylüyorum yerseniz’ diyor. Bu millet önümüzdeki seçimlerde yemeyecek, gerekli dersi verecek. Buna inanıyorum.

“TÜRKİYE YOKUŞ AŞAĞI UÇTU; SARAY ŞAHA KALKTI”

“Türkiye yokuş aşağı uçtu; Saray şaha kalktı. 82 milyonun nefesi kokuyor ya açlıktan. Gidip mutfaklara bakın, yangın var. Bir kişi nasıl iş bulacak diye çalıştılar mı, emek harcadılar mı? Bunların hiçbiri yok. Hepimizin gündeminde bir de Suriye konusu var. Ortadoğu bataklığı var. En baştan bu bataklığa girmeyin dedik.”

“EMPERYAL GÜÇLERİN OYUNCAĞI OLUYORUZ”

“Emperyal güçlerin neden oyuncağı oluyoruz? ABD ile Rusya’dan ayrı ayrı talimat alan bir Saray devletine dönüştük. En ağır hakaretlere maruz kalıyoruz. Koşa koşa hala Amerika’ya gidiyorlar bir fotoğraf için! Suriye’de kriz çıktığı zaman, Eylül 2011’de Suriye yönetimiyle görüşüldü. Suriye muhalefetiyle görüşüldü. Barış olsun diye görüşüldü. İktidar silah gönderdi, biz milletvekili gönderdik.”

TEZKEREYE İÇİMİZ YANA YANA ‘EVET’ DİYECEĞİZ

“Tezkere bugün görüşülecek. Oradaki askerlerin burnunun kanamaması için içimiz yana yana ‘Evet’ diyeceğiz. Yazıktır günahtır. Bütün bu süreci milletimizle paylaşmak benim vicdan borcumdur. Ahlaklı olarak doğruları söylüyoruz. Gidip Trump’a teslim olan adamdan hayır gelmez.”

TAYYİP ERDOĞAN’A 7 SORU:

1- Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik. Sana Suriye’nin iç işlerine karış diyen kimdi?
2- Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler kimlerdi? Hala senin yanındalar mı? Bu silahları sana kim gönderdi?
3- Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen teröristlere geçiş telkinini kim yaptı?
4- Fırat’ın doğusundaki tutuklu IŞİD teröristlerini devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye’ye yakışıyor mu?
5- Suriyeli sığınmacıların maliyeti bize 40 milyar dolar. Peki Suriye bataklığının Türkiye’ye maliyeti ne kadar?
6- Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine mutabakat sağladığın anlaşılıyor. Ama Trump tehdit edecek kadar cüretkar. Ne için söz verdin? Haddini aşmayacağın nokta nedir?
7- Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını hala sürdürüyor musun? Eş başkanlığının Türkiye’ye ne faydası oldu?

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin