707 gündür cezaevinde olan Osman Kavala yine tahliye edilmedi

Gezi Parkı eylemlerini organize ettiği iddiasıyla 707 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala ve 15 kişinin yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Silivri’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sanıklar, “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle toplamda 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor. Mahkemenin kararını duyuran CHP millletvekili Ali Şeker, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildiğini açıkladı.

Davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala’nın duruşması sırasında 50’den fazla jandarmanın sanık sıralarına dizilmiş olarak beklediği belirtildi. Mahkeme başkanı duruşmada Gezi Parkı Davası’nı çizgileriyle yansıtan Tarık Tolunay ve Murat Başol‘u mahkeme salonundan çıkartarak çizim yapılmasını yasakladığını söyledi.

T24‘ün haberine göre Duruşma Osman Kavala’nın beyanı ile devam etti. Mahkeme başkanının Taksim Platformu’nun kuruluşu ile ilgili ne bildiğine ilişkin sorusu üzerine Kavala, Taksim Platformu’nun kuruluşunda yer almadığını ancak iki toplantısına katıldığını ifade etti.

Beyanını okuyan Osman Kavala şunları söyledi:

“Hakkımdaki suçlamalar kanaat ve varsayımlara dayanıyor. İddianamede Gezi olaylarını finanse ettiğime dair hiçbir bulgu yok. Gezi olaylarını hükümete kalkışma olarak gördüğüme dair de hiçbir bulgu yok. Faaliyetlerim ve telefon görüşmelerim Anayasamızla güvence altına alınan faaliyetler arasındadır. AYM Başkanının da dediği gibi suç bulgusu olmadan tutuklanmam hak ihlalidir. Yeni delil bulunacak diye 16 ay cezaevinde tutulmam da ve en önemlisi tutukluluğumun devamı da hak ihlalidir. Bu cezaya dönüşen hukuksuz ve ayrımcı bir uygulamadır. Sayın mahkemenizin bu hukuksuz ve ayrımcı uygulamaya son vermesini talep ediyorum.”

Verilen kısa aranın arasından duruşma sanıklardan Mücella Yapıcı’nın sorgusu ile devam etti. Mücella yapıcı şunları söyledi:

“İddianamedeki tapeler hukuksuzca alınmıştır. Zaten iddianamenin sonunda FETÖ’nün hazırladığı fezlekelerin yeniden değerlendirildiği yazıyor. Bu nedenle iddianameyi kabul etmiyorum.”

Verilen arlardan sonra mahkemenin kararını CHP millletvekili Ali Şeker duyurdu: Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin