Hoşçakal Kobe…

YORUM | ZAFER ÖZSOY

Basketbol efsanesi Kobe Bryant’ın ölüm haberini okuduğumda ilk başta inanamadım. Şaka yapıyorlar sandım. Cep telefonumdan twitter’a girdiğimde Enes Kanter’in tweet’ini gördüm.

Yakın bir dostu kaybetmiş gibi hissettim. Gençliğimden bir parça koptu gitti. Sadece ABD’de değil dünyanın birçok ülkesinde milyonlara basketbolu sevdiren Kobe Bryant, helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.  Bazıları için çocukluğunun, benim ise gençliğimin kahramanı Kobe Bryant artık aramızda değildi. Halbuki bir hafta önce kızıyla beraber ön sırada oturmuş maç izliyordu. Kameralar onu gösterdiğinde oyununu ne kadar özlediğimi fark etmiştim.

BLACK MAMBA

Adını Babasının Japonya’da biftek yediği ve çok sevdiği şehirden alan Kobe, Quantin Tarantino’nun “Kill Bill” filmini izledikten sonra kendine Black Mamba lakabını takmıştı. Basketbol tarihine adına altın harflerle yazdıran Kobe, “Bu hayvanı (bir çeşit kobra yılanı) biraz araştırdım, harikaymış, tam oyunumun nasıl olmasını istiyorsam öyle” diyerek bu lakabı aldığını söylemişti.

Annemin, teheccüd namazına kalk desem kalkmazsın ama bu maçları izlemek için uykusuz kalıyorsun, sözleri hala kulaklarımda. Hiçbir zaman Lakers taraftarı olmasam da onu izlemek için kaç geceyi uykusuz geçirdiğimi bilmiyorum.  Kobe Bryant’ı anlatmak istesek bu yazı istatisliklerden geçilmez.

NBA şampiyonlukları, en değerli oyuncu (MVP) ödülleri, attığı sayılar, rekorları, Olimpiyat şampiyonluğu. Kobe Bryant, bunların hepsinde zirvelerde yer alan bir oyuncuydu.

GS FORMALI KOBE

2017 yılında İstanbul’a gelen Kobe, Türk Telekom Arena’daki Galatasaray antrenmanını ziyaret ederek GS forması giymişti. Burada Ufuk Ceylan’ın geçtiği kaleye bir gol atan Kobe, daha sonra da Ceylan’ın eldivenleri ile kaleye geçmişti. Çocukluğunungeçtiği İtalya’da futbol oynayan Bryant, bir röportajında eğer İtalya’da kalsaydım futbolcu olurdum demişti. O röportajı okuduğumda iyi ki İtalya’da kalmamış demiştim. Yoksa basketbol tarihi böyle bir efsaneden mahrum kalacaktı.

Kobe’yi bilmeyen var mıdır bilmiyorum ama basketbol denince akla gelen birkaç isimden biridir.  2016 yılında emekli olmuş olmasına rağmen hala forması satılan bir efsane. 11 yaşındaki oğlumun basket oynadığı kulüpte bir çok çocuk hala sırtında Kobe yazan Lakers formasıyla antrenmanlara çıkıyor.

BİR MAÇTA 81 SAYI

Cumartesi gecesi oğlum ile birlikte yine bir Lakers oyuncusu Lebron James’in NBA tarihinin en çok sayı atan üçüncü oyuncusu olan Kobe’nin rekorunu kıracağı maçı bekliyorduk. 33.643 sayı ile NBA tarihinde Kareem Abdulcabbar, Karl Malone’ın ardından en çok sayı atan üçüncü oyuncu idi.

Maçı beklerken, NBA’deki diğer rekorları da merak eden oğlum, Lakers’ın Toronto Rapters’ı 122-104 yendiği ve Kobe’nin 81 sayı kaydederek lig tarihine geçtiği maçın özetlerini açtı.

Takımın attığı 122 sayıdan 81 tanesini tek başına atarak bir maçta en çok sayı atan 2. oyuncu oluyordu Kobe.  Oğlumun yaşı Kobe Bryant’a yetmese de birlikte efsanenin devleştiği maçı izleyerek de olsa onun hakkında bilgi sahibi oldu. Ben ise Cumartesi izlediğim bu maç ile belki de bilmeden ona veda etmiş oldum.

Teşekkürler Kobe Bryant, basketbola kattığın tüm güzellikler için.


Kobe Bryant ve kızı helikopter kazasında hayatını kaybetti

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin