TCDD, Çorlu faciasında ihmalleri sıraladı: Herkes suçlu!

HABER | İLKER DOĞAN

TCDD Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu, Çorlu’da yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği tren faciasına ilişkin rapor hazırladı. Raporda facianın 7 nedeni tek tek sıralandı. Buna göre menfezdeki dolgu malzemesi erozyona uğramış. Sinyalizasyon devreye girmemiş. Örülmesi gereken duvar örülmemiş. Hattın bakım ve onarımında klasik yöntem ve malzemeler kullanılmış. Devlet Demir Yolları, dönüşüm çalışmalarını tamamlayamamış! Faciada hayatını kaybedenlerin yakınları soruyor: “Madem facia bu nedenlerden olayı yaşandı, o halde neden sadece 4 memur suçlanıyor?”

Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de yaşanan hızlı tren faciasında aralarında çocukların da olduğu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişi ise yaralanmıştı. Faciaya ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan rapor, Hürriyet gazetesinde yayınlandı. Buna göre, facia 7 nedenden dolayı yaşandı.

Balast tutucu duvar yapılması yönündeki rapor Çorlu’daki tren faciasından 2 ay önce yazılmış.

Hız ihlali olmadığı ileri sürülen raporda, faciaya neden olan 7 sebep şu şekilde sıralandı:

SİNYALİZASYON ÇALIŞMADI

1-En önemli sebep, menfezdeki balast (demiryoluna döşenen tabaka) ile dolgunun erozyona uğramasıydı. Menfez kapasitesinin yetersizliğinden ötürü yağmur birikip gölleşti, önce balast aktı, ardından erozyon yaşandı ve rayların altı boşaldı. Bu husus hatlardan sorumlu yol bakım onarım müdürlüğünce fark edilemedi.

2-Raylarda kırılma meydana gelmediği için sinyalizasyon sistemi devreye girmedi.

3-Yol bakım onarım şefliği aşırı yağış hususunda farkındalık oluşturamadı.

4-Aşırı yağıştan sonra şeflik hat üzerinde kontrol yapmadı.

5-Hattın bakım-onarımında yeni teknoloji değil, klasik yöntem ve malzemeler kullanıldı.

6-Devlet Demir Yolları dönüşüm çalışmalarını henüz tamamlayamadı. Kendi içinde ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile koordineli çalışmaları beklenen düzeye getiremedi.

7- Mayıs 2018 tarihli Senelik Umumi Muayene Raporu’nda kaza mahallinde balast tutucu duvar yapılması gerektiğine dair tespit yapılmasına rağmen bir çalışma yapılmadı.

O HALDE NEDEN SADECE 4 KİŞİ SUÇLU!

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ gerekçesiyle, siyasetçiler, bürokratlar ve TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler başlattığı soruşturma geçtiğimiz ay tamamlanmıştı. Soruşturmada, makinistler, siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti. Başsavcılık, sadece 4 memur hakkında iddianame hazırlanmasını kararlaştırdı. 25 kişinin hayatını kaybettiği kaza, 4 memurun üzerine yıkıldı.

DUVARI ÖRNEK MEMURLARIN GÖREVİ Mİ?

Teftiş Kurulu’nun raporuna göre faciadan bürokratlar ve siyasiler de dahil herkes sorumlu. Ancak sadece 4 memur için iddianame hazırlanıyor. Hattın bakım ve onarımında klasik yöntem ve malzemelerin kullanılmasının sorumlusu kim? Sinyalizasyon sisteminin devreye girmemesi kimin suçu? Menfezdeki dolgunun boşalmasının sebebi de mi bu 4 memur? Devlet Demir Yolları’nın dönüşüm çalışmalarını tamamlayamamasının sorumlusu kim ya da kimler? Dolgunun boşalmasını engelleyecek duvarı inşaa ettirmek kimin sorumluluğunda?

HER ŞEY ORTADA AMA VİCDAN YOK!

Faciada 9 yaşındaki oğlu Arda’yı kaybeden Mısra Sel, tepkisini twitter hesabı üzerinden gösterdi. Sel, “Bunca açık ihmali görünce ve hala sadece “dört kişiye” olayı yıktıklarını görüp diğerlerini aklamaya çalışan zihniyeti izleyince kalbim sıkışıyor!? Sorarım yönetimi davaya dahil etmeyene; “kim neden yapmamış bunca eksiği? Memurların görevi miydi?” diye!İddianameyi hazırlamadan önce bu rapor çıkmış olsaydı da Savcı Galip Bey raporunu ‘siyasi, bürokratlar ve TCDD yönetiminin kovuşturmada yer almasına gerek yoktur’ kararını verebilecek miydi? Gerçekler en başından beri hep ortadaydı. Vicdan yoktu ortalarda!” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin