TBMM’de soykırım yasası kabul edildi; KHK’lılar Meclis’e giremeyecek!

TBMM, utanç verici bir karara daha imza attı. TBMM Başkanlık Divanı, yasama yılının ilk toplantısında güvenlik yönetmeliğini ele aldı. Yapılan değişiklik ile 1 Ocak 2015’ten sonra devletten ihraç edilenlerin TBMM yerleşkesine girişi yasaklandı.

TBMM Başkanlık Divanı, 27. dönem 4. yasama yılının ilk toplantısını Meclis Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığı’nda yaptı. Toplantıda; TBMM’nin yeni bütçesi, güvenlik ve ödül yönetmeliği ele alındı. Meclis güvenlik yönetmeliğinde yeni düzenleme yapıldı. 1 Ocak 2015 yılından sonra devletten herhangi bir gerekçeyle ihraç edilenlerin TBMM yerleşkesine girişinin yasaklanması kararlaştırıldı.

CHP’li üyeler, karara karşı çıkarak, temel hak ve özgürlüklerin sadece kanun ile sınırlandırılabileceğini ve bu uygulamanın Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ettiler. Ancak karar, oy çokluğu ile kabul edildi.

TBMM’nin 2020 yılında 1 milyar 747 milyon 789 bin TL olan bütçesi, 2021 yılı için 1 milyar 894 milyon 56 bin TL’ye çıkartıldı. Bu bütçenin yüzde 63’ü milletvekili ve personel giderleri için kullanılıyor.

ANAYASA’NIN ÜZERİNDE TEPİNİYORLAR

İnsan Hakları Savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, karara tepkisini, “Şu rezalete bak!!! TBMM’de soykırım uygulaması. Hem zulüm KHKsı ile ihraç et, hem de milletin meclisini milletin ferdine yasakla!!! Anayasa üstünde tepiniyorlar, başka hangi kamu kurumuna giremeyecek!?? Meclis’ten ihraç personel yerleşkeye alınmayacak.” sözleriyle gösterdi.

KHK’lı ihraç hakim Kemal Karanfil ise, “Madem vatandaştan saymıyorsunuz, verin pasaportumuzu, vatandaşlıktan da çıkarın.!! Hatta gaz odalarına doldurun KHK lıları, hem siz kurtulun, hem biz!” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

  1. Yüzbinleri aşan KHK lılar Edirne güzergahında toplanarak sınır kapısından yurt dışına çıkmak için yürümeli ki ses getirsin…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin