TBMM’de garip eylem: 2 DHKP-C’li gözaltına alındı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) dün ilginç bir eyleme sahne oldu. Meclis’te bir İstanbul milletvekilini ziyaret etmek istediklerini belirten 2 kişi, girişte Genel Bilgi Taraması’na (GBT) takıldı. Yasa dışı örgütlerden DHKP/C ile bağlantılı oldukları belirlenen şahısların üzerinde yapılan aramada bomba süsü verilmiş düzenek bulunduğu iddia edildi.

Söz konusu şahısların 5 yıl önce de Meclis’te eylem yapan ve ‘giriş yasağı’ bulunan Eylem Yücel ile Mulla Zincir oldukları belirtildi. Zincir ve Yücel’in ziyaret için CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın ismini verdikleri ileri sürüldü.

Bu arada aynı saatlerde Meclis’te HDP’li milletvekilleri ve bir grup kadın, cezaevindeki açlık eylemlerine destek için HDP Grup Salonu’nda eylem yapıyordu.

TBMM’DEN AÇIKLAMA: ANINDA MÜDAHALE EDİLDİ

TBMM Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, saat 14.50’de TBMM Dikmen Kapısı’na gelen biri kadın iki kişinin, bir milletvekili ile randevuları olduğunu söyleyerek, Meclis’e girmek istediği belirtildi.

Giriş bölümünde polislerin arama ve güvenlik sorgulaması sırasında, zanlıların banko görevlisini rehin almaya çalıştığı ancak koruma görevlilerinin anında müdahalesi ile iki zanlının gözaltına alındığı ifade edildi.

Zanlılarla ilgili ilk incelemede, kadın zanlının hakaret suçundan arama kaydının bulunduğu, ayrıca her iki şüphelinin DHKP-C ile bağlantılı olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Zanlıların üzerinde yapılan aramada, bomba düzeneği süsü verilmiş bir parfüm kutusu ile el yapımı kesici aletler bulunduğu aktarıldı. Terörle mücadele şubesine götürülen zanlıların sorguya alındığı, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

BAŞSAVCILIK: BİR ÇOK SUÇTAN KAYITLARI VAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“14.05.2019 günü saat:14:50 sıralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Ziyaretçi Kabulüne gelerek görevli personele ucunda jilete benzer madde sarılı kalem ile saldıran Mulla ZİNCİR ve Eylem YÜCEL isimli şahıslar TBMM Koruma Daire Başkanlığı personelince orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilerek yakalanmışlardır.

Eylem YÜCEL’in yanında bulunan çanta içerisinde yapılan aramada “Bomba Düzeneğine Benzer Dışarısında Kablolar bulunan Bantlanmış Siyah Kutu” bulunmuş, Bomba Uzmanlarınca yapılan kontrolde içerisinin boş olduğu anlaşılmıştır.

Adı geçen şahısların yapılan UYAP/ARŞİV tetkikinde; DHKP/C terör örgütü üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak, Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama suçlarından bir çok suç kaydının olduğu ve haklarında açılmış kamu davalarının bulunduğu tespit edilmiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gözaltına alınmışlardır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin