Tayyip Erdoğan, salgının faturasını Bilim Kurulu’na kesti!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgında hezimetin faturasını Bilim Kurulu’na kesti. Cuma namazı çıkışı gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevaplayan Erdoğan, tedbirlere uymayan vatandaşlara sitem etti. Yeni tedbirlerle ilgili sorumluluğun birinci derecede Bilim Kurulu’na ait olduğunu söyledi.

Tayyip Erdoğan, “Yeni tedbirlerle alakalı olarak bu işin birinci derecede sorumlusu bilim kuruludur. Bilim kurulu her türlü hazırlığı ve çalışmayı yürütüyor. Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyeti önemli. Birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hâlâ kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediklerini, kapalı mekanlarda sigara içtiklerini görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz. Sağlık bakanlığımızın kararlı bir tutumu bütün sağlıkçılarımızın kararlı tutumlarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vaka sayılarının ve vefatın artması bu süreçteki en önemli , tabi üzüntü duyduğumuz bir tablodur.” diye konuştu.

AŞI EN ERKEN NİSAN AYINDA

Tayyip Erdoğan aşıyla ilgili de konuştu: “Bu çalışmaları yürüten firmaların başta TÜBİTAK olmak üzere verdikleri raporlar üzerinden hareket ediyoruz. Bu raporlara göre de en erken nisan ayının olabileceğini söylüyorlar. Aşı ithalatında yaptığımız görüşmelerimiz var. Bunlar devam ediyor ve peyder pey de şuanda oralardan en azından gönderilen aşılarla da bizler bu aşıları gönüllüler üzerinde kullanmaya başladık. Bir an önce neticelerini, yan etkilerini görmek için de çalışmalarımız devam ediyor.”

VARLIK FONU’NDA ATILACAK ADIMLAR VAR

“Varlık Fonunun resmen başkanı benim. Bizim daha önce belli periyodlarla aldığımız kararları bundan sonraki süreçte de devam ettiriyoruz. Burada fevkalade bir durum yok. Ancak önümüzdeki sürece yönelik bizim Varlık Fonu’nunu küresel anlamda çok daha farklı bir noktaya oturtmak istiyoruz. Katar emirinin Türkiye’ye ziyareti atılan bu adımlardan bir tanesidir. Şu anda en önemli adımlar atılan imzalar. Bazı firmaların kendi hisselerini satışlarında tutunuz da farklı ülkelerdeki şirketlerin hizmetlerini almaya kadar adımalar var.”

KANAL İSTANBUL’DA İHALE AŞAMASINA GELDİK

Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul konusunda da soruları cevapladı: “Benim çılgın projem dediğim Kanal İstanbul projesiyle ilgili de yoğun talepler artıyor. Yerli ve küresel. Bizim yatırımlarda herhangi bir durma söz konusu değil. Yatırımlarımız alt yapı üst yapı olarak devam ediyor. Bunların arasındaki bir numaralı proje Kanal İstanbul’dur. Projenin mimari boyutu hazırdır. Bunun yanında teknik bütün boyutlar hazırdır. Artık işin ihale safhasına gelmiştir. Bu görüşmeleri de Ulaştırma Bakanlığımzla biz Çevre ve Şehircilik Bakanımızı birleştirerek bu işi beraber yürüteceksiniz dedim. Bu adımı da en kısa zamanda atarak Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’u çok daha farklı bir görünüme ve Türkiye uluslararası anlamda çok daha farklı bir güce ulaşacaktır.”

1 YORUM

  1. Başlık ve içerik Alakasız! Biliyorum bu işi Takvim, Sabah vs. çok yapıyor. Ama Tr724 yapmamalı diye düşünüyorum. Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin