DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Salgın kontrolden çıktı, 14 günlük kapanma şart

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bir dizi sosyal ve ekonomik düzenlemenin yanı sıra 14 günlük kapanma kararının alınmasını istedi. DİSK Yönetim Kurulu, Coronavirus hastalarının artışının önüne geçmek için 14 günlük kapanmada dahil dört şart açıkladı.

Konfederasyon adına açıklama yapan Arzu Çerkezoğlu, “Salgın kontrolden çıktı. İktidar pandemiden başarı hikâyesi çıkarmak için gerçeklerden ve bilimden uzaklaştıkça, ödediğimiz bedel ağırlaştık. Bu acı tablo ortada iken ülkeyi yönetenler aylardır salgınla değil rakamlarla mücadele ederek vakit kaybetti. Hastalananların ve yaşamını kaybedenlerin sayılarını düşük göstererek, bilim insanlarının işini zorlaştırdı ve toplumda rehavet yarattı. İktidar pandemiden başarı hikâyesi çıkarmak için gerçeklerden ve bilimden uzaklaştıkça, ödediğimiz bedel ağırlaştı. Hasta rakamlarını saklamanın tükenen sağlık çalışanlarına ve tıkanan sağlık kurumlarına hiçbir yararı olmadı.” dedi.

SERMAYENİN ÇIKARLARI HALK SAĞLIĞININ ÖNÜNE GEÇİYOR

Sermaye kesimlerinin vergi borçlarının sıfırlandığını hatırlatan Çerkezoğlu, salgının başından itibaren zorunlu sektörler dışında üretimin durdurulması gerektiğini en büyük tedbir olarak açıkladı. “Somut önlemler alınmadan, ideolojik propaganda ile, nasihat ile virüs durdurulamıyor.” diyen Çerkezoğlu dört başlıkta salgına karşı alınması gereken tedbirleri şu şekilde sıraladı:

AKIL VE BİLİM ŞART!

Salgınla mücadelede bilgi olmadan olmaz. Bakanlığın “Bilim Kurulu”yla bile paylaşmadığı verilerin tamamı, il ve ilçe bazında toplumla paylaşılmalı, ilgili kurumlarla işbirliği yapılmalı ve virüs yayılmasını engelleyecek bilimin öngördüğü tedbirler kararlılıkla uygulanmalıdır.

ACİL VE ZORUNLU İŞLER DIŞINDA TÜM İŞLERİN EN AZ 14 GÜN DURMASI ŞART!

Acil ve zorunlu işler dışında tüm işyerlerini istisnasız olarak kapsamına alan, 14-21 gün süreyle gerçek anlamda kapanma acilen hayata geçirilmelidir. Bu süre zarfında halkın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik ekonomik ve sosyal tedbirler alınmalı ve çalışanlar ücretli izinli sayılmalıdır. Kapanma süresinde işçi, işsiz, küçük esnaf, emekli yurttaşlar ve kadınlar devlet tarafından desteklenmelidir.

Çalışma saatleri kısaltılmalı, mümkün olan işlerde kurallara uyularak evden çalışma sağlanmalı, kamuda ve özel sektörde dönüşümlü-kademeli mesai uygulamasına geçilmelidir.

SOSYAL DEVLET, SOSYAL BÜTÇE ŞART!

İşten çıkarma yasağı bütün istisnaları kaldırılarak devam etmeli, ancak ücretsiz izin uygulamasına derhal son verilmeli, kısa çalışma ödeneğinden faydalanma koşulları kolaylaştırılmalı ve bu ödenek en az asgari ücret düzeyine çekilmelidir. Asgari kullanım bedelinde elektrik, su, doğalgaz, iletişim gibi temel hizmetler parasız olmalıdır.
Eğitimin yüz yüze yapılmasının uygun koşulları oluşturulana kadar, öğrencilerin gereksinimi olan uzaktan eğitime erişim cihazları ve internet bağlantısı ücretsiz olarak sağlanmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanacak bir düzeye çekilmeli ve vergi dışı bırakılmalıdır.

2021 bütçesi kamusal hizmetleri geliştirecek, salgın süresince iş ve gelir kaybına uğrayan kesimleri destekleyecek biçimde oluşturulmalıdır. Salgın hızla devam ederken bütçe kaynakları, “mega projeler” adı verilen Kanal İstanbul gibi gereksiz kamu yatırımları için değil halkın sağlığı ve geçimi için kullanılmalıdır. Sosyal devlet uygulamaları için şirketler ve büyük servetler vergilendirilmeli, dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payı azaltılmalıdır.

HERKESE PARASIZ AŞI ŞART!

Grip ve zatürre aşısında yaşandığı gibi, Covid-19 aşısının temininde gecikilmemeli, uygulamada ayrımcılık yapılmamalı, Covid-19 aşısı risk gruplarından ve sağlık emekçileri başta olmak üzere zorunlu işlerde çalışanlardan başlanarak herkese ücretsiz uygulanmalıdır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin