Tayyip Erdoğan: Reformları Cumhur İttifakı olarak hayata geçireceğiz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk yerli koronavirüs aşısını Nisan ayında yapmayı umduklarını söyledi. Parlamenter sistem tartışmalarına da kapıyı kapatan Erdoğan, ‘başkanlık sistemini’ büyük bir reform olarak tanımladı. Yapılan havaalanlarına değindi ve ardından, “Parlamenter demokrasinin olduğu dönemde bunlar neden yapılmadı?” diye sordu. Salgın konusunda da milletten sabır ve destek istedi. Ülkede Kürt sorunu olmadığını savundu. Reformların bütçe görüşmelerinden sonra hayata geçirileceğini anlattı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından bazı bölümler şöyle: “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselişe geçen koronavirüs salgının seyrini bir an önce aşağı çekmemiz gerekiyor. Salgının önüne geçemezsek daha sonra can acıtıcı tedbirler uygulamak zorunda kalabilir. Milletimden sabır ve destek istiyorum. Geliştirilen tüm aşıları yakından takip ediyoruz. Bunların bir kısmı için ön siparişleri verdik. Önümüzdeki ayın sonuna doğru ilk aşıları yapmayı ümit ediyoruz. Kendi aşımızda da önemli bir yere geldik. Nisan ayında da kendi aşımızı uygulamayı planlıyoruz.”

BU ÜLKEDE KÜRT SORUNU YOKTUR!

“Ne diyorlar; Kürt sorunu! Ne Kürt sorunu ya! Bu ülkede Kürt sorunu yoktur! 2005’de de söyledim. Allah’a hamd olsun bunları biz çözdük. Kürt kardeşlerimizin en büyük düşmanı bölücü terör örgütüdür.”

REFORM ADIMLARINA ‘BÜTÇE’ RÖTARI

“Ekonomide yeni bir yatırım, üretim, ihracat, istihdam seferberliği başlatıyoruz. Bütçe görüşmelerinin ardından bu doğrultuda kapsamlı reformları birer birer hayata geçireceğiz. Milletimize sözümüz olan İnsan Hakları Eylem Planını ekonominin temeli olan güven iklimini de arttıracak şekilde genişleterek en kısa sürede son halini vereceğiz. Bu çerçevede yapılan hazırlıkların insan haklarıyla ilgili tüm kesimler yanında ekonomi yönetimi ve iş dünyasıyla da istişare ederek grubumuz vasıtasıyla Meclisin takdirine sunacağız. İnşallah önümüzdeki hukuki ve ekonomik reform gündemini de yine Cumhur İttifakı olarak hayata geçireceğiz.”

NEYMİŞ, FİLANCALAN NİYE HALA HAPİSTEYMİŞ!

“Hadi yeminli Türkiye düşmanlarını anladık, hadi CHP gibi onların içindeki tetikçilerini de anladık. Peki yıllarca bu mücadeleyi birlikte verdiğimiz kimilerinin de aynı trene binmesine ne demeli. Neymiş, filancalar filancalar niye hala hapisteymiş. Bunları herhalde ödüllendirecek halimiz yok. Bu teröristlerden birinin yazdığı kitabı herkesin okumasının tavsiye edilmesi hakikaten beni rencide etmiştir. Kitabını herkes okusun dediği kişi, elinde binlerce Kürt kardeşimin, askerimin, polisimin, öğretmenimin kanı olan, bölücülük peşinde koşan bir terör örgütünün siyasetçi maskesi takmış savunucusudur.”

PARLAMENTER SİSTEMİ SAVUNANLARI HEDEF ALDI

“Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki en büyük reformu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişidir. Biz bunu söylerken, hâlâ parlementer sistemi savunanlar var. Parlementer demokrasiden bahsedenler var. Bu ülke yıllar yılı bu sistemi denemedi mi? Bunu denerken, acaba 3’lü, 4’lü koalisyonlarla ülkemizin ne hâle geldiğini bilmiyor muyuz? Bir adım ileri gidebildik mi? Hayır. Sistem değiştirildi ve yoğun şekilde yol alıyoruz.”

YARGIYA 138. MADDE ÇAĞRISI

“Buradan yargıya sesleniyorum… Diyorum ki; değerli yargı mensupları Anayasa’nın 138. maddesi beni ne kadar muhatap alıyorsa aynı şekilde benim dışımdakileri de muhatap alıyor. 138. maddeyi eze eze kullananlara karşı gereğini neden yapmıyorsunuz? Gereken adımları neden atmıyorsunuz? Size birilerinin talimat verme hakkı var mı? Benim ne kadar talimat verme hakkım yoksa, ana muhalefettekilerin de talimat verme hakkı yok. Bunun dışındakilerin de talimat verme hakkı yok. Bu talimatlar verilirken niçin gereğini yapmıyorsunuz? Bunu söylemek zorunda kaldım. Atılan adımlar karşısında yargının sessiz kalmasını ben kabullenemiyorum.”

VATANDAŞA SESLENDİ: ALTIN, DÖVİZ NEYİNİZ VARSA BİZE GETİRİN

“Yurt dışında ve yurt içindeki tüm vatandaşlarımızı, bu imkanı değerlendirmeye, ellerindeki parayı, dövizi, altını ve diğer sermaye araçlarını Varlık Barışı yoluyla sisteme dahil etmeye çağırıyorum.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin