Merkez Bankası’nın rezervlerinin eridiğinden Erdoğan’ın haberi yokmuş!

Tayyip Erdoğan

Reuters haber ajansı ilginç bir analiz yayınladı. Haber AKP içerisinden 4 kaynağa dayandırılıyor. Haberden yer alan iddialara göre Erdoğan, ekonomiyle ilgili sunumların ardından Merkez Bankası Başkanı Uysal’ı görevden almaya karar vermiş. Uysal 6 Kasım’da görevden alınmış yerine aynı gün eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atanmıştı.

Reuters’a konuşan kaynakların aktardığına göre Naci Ağbal, kendisiyle beraber başka üst düzey AKP’lilerin Erdoğan’a döviz rezervlerinin eridiğini aktarmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığına atandı. Haberde en az iki gün boyunca yapılan sunumlarda Erdoğan’a yabancı yatırımın ülkeye getirilmesinde sıkıntı yaşandığı ve Türk Lirası’nın yılın başından beri yüzde 30 değer kaybettiğinin anlatıldığı iddia edildi.

BİRKAÇ SAAT İÇİNDE KARAR VERMİŞ, DAMADIN HABERİ YOK! 

Reuters’ın haberine göre Erdoğan bu sunumların ardından harekete geçti, 6 Kasım’da Murat Uysal’ı yanına çağırarak döviz rezervlerinin bu yıl neden yarıya indiğini ve bununla ilgili ne yapmayı düşündüğünü sordu. Ajansa konuşan kaynaklar, görüşme sonrası Erdoğan’ın Uysal’ı görevden almayı kararlaştırdığını belirtti.

İŞSİZLİK DALGASI KAPIDA

Aynı kaynaklar aynı zamanda Erdoğan’ın gelmesi beklenen işsizlik dalgası konusunda da uyarıldığını ifade etti. Berat Albayrak’ın ise Uysal’ın görevden alınmasının ardından gerçekleştirilen iki toplantıya davet edilmemesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmeye karar verdiği öne sürüldü. AKP’ye yakın kaynaklara göre Murat Uysal’ın görevden alınması ve Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması birkaç saat içinde gerçekleşti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin