Tayyip Erdoğan, orman yangınlarında faturayı THK’ya kesti

erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarında faturayı iki yıl önce kayyım atadıkları Türk Hava Kurumu’na (THK) kesti. Muhalefetin THK’yla ilgili açıklamalarını ‘bozgunculuk’ olarak tanımlayan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi THK’nin filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır. Buna rağmen 2021 yılında da artık hurda görünümüne bürünen bu uçaklardan üçü ile, 18 helikopter THK ortaklığındaki bir şirketten kiralanmıştır. Sosyal medya ve diğer medya mecralarında dolaşıma sokulan, miadını doldurmuş hurda araç gereç görüntüleri üzerinden yürütülen fitne, fesat, bozgunculuk faaliyetlerine kimse itibar etmemelidir.” diye konuştu.

Antalya’da afet bölgesinde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’nın Manavgat ilçesinde orman yangınlarından etkilenen bölgeleri helikopterden inceledi. Erdoğan’a incelemeleri sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de eşlik ederek bilgi verdi. Erdoğan, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarından etkilenen bölgelerde yapılan çalışmalara ilişkin brifing aldı.

KİRA YARDIMI YAPILACAK, FAİZSİZ KREDİ SAĞLANACAK

Tayyip Erdoğan, Antalya’da afet bölgesinde açıklamalarda bulundu. “Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak.” ifadelerini kullandı.

EVLER 1 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre yangın nedeniyle afet bölgesi ilan edilen yerlerde faizsiz esnaf kredisi verilecek, 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak. Erdoğan, “1 yıl içerisinde afet bölgesindeki evler, yöresel mimariye uygun şekilde tüm müştemilatı ile tamamlanacak. Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, Tarım Kredi, Tarım Ziraat borçları ertelenecek. İlk tespitlere göre 16 mahallemiz yangından zarar görürken bazı mahalleler boşaltıldı. Hasar gören konutlarla ilgili tespitler ışığında gereken çalışmalar yürütülecektir.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin