Tayyip Erdoğan, borç batağındaki çiftçilere seslendi: Tek karış boş arazi bırakmayın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk çiftçisini ‘en güçlü şekilde desteklediklerini’ ileri sürdü. Erdoğan, girdi fiyatları son bir yılda katlanan ve nefes alamaz hale gelen çiftçilere, “Üreticilerden ricam tek karış boş arazi bırakmadan tarlalarını ve seralarını ekmeleri ve ahırlarını dolu tutmalarıdır.” diye seslendi. Gelecek yıl için 278 milyar TL bütçe açığı öngördüklerini açıklayan Erdoğan, Irak-Suriye tezkeresine ‘hayır’ diyen CHP’ye tepki gösterirken, İyi Parti’nin ‘evet’ demesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Nasıl koronavirüsün üstesinden güçlü sağlık altyapısıyla geliyorsak iklim değişikliğini de yeşil kalkınma devrimiyle aşacağız. Milli teknoloji hamlesi bizi savunma sanayi olmak üzere önemli yere taşıdı. Ülkemizi her karış toprağıyla geliştirecek, milletimizin refahını artıracak projeleri yapmaya devam edeceğiz. Ülkemize yeşil iklim fonundan 3 milyar 750 milyon dolarlık kaynak sağlanması için mutabakat zaptı imzalandı. Bu kaynağın 12,5 milyon dolar ile 66,5 milyon dolarlık kısmı hibe olarak kullanılacaktır.”

ÇİFTÇİMİZİ EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZ

“Bir yandan yangınlarla bir yandan sel baskınlarıyla boğuştuğumuz bir yılın ardından kuraklıkla karşı karşıyayız. Ülkemizin önemli bir kısmı tarım üretimi için ihtiyacımı olan yağışa kavuşamadı. Dünyadaki genel ekonomik çalkantılar ülkeleri gıda tedariki konusunda endişeye sevk etmektedir. Bu da küresel düzeyde fiyatların yükselişine sebep olmaktadır. Türkiye olarak tedbirlerimizi alıyoruz. Kendi çiftçimizi en güçlü şekilde destekliyoruz.”

ÇİFTÇİLERİMİZİN SIKINTILARINI TAKİP EDİYORUZ

“Son dönemde her kesim gibi çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntıları yakından takip ediyoruz. Salgınla beraber küresel üretim ve lojistik sıkıntısı tarım sektöründe artışlara yol açtı. Girdi maliyetlerindeki artışları üreticilerimize en az şekilde yansıtmak için her türlü gayreti gösteriyoruz. Üreticilerden ricam tek karış boş arazi bırakmadan tarlalarını ve seralarını ekmeleri ve ahırlarını dolu tutmalarıdır.”

TARIM SEKTÖRÜ SAVUNMA SANAYİ KADAR ÖNEMLİ

“Dünyadaki bu dalgalanmanın bir müddet daha süreceği anlaşılıyor. Açıkladığımız alım fiyatlarını en yüksek seviyede belirliyoruz. Bizim için tarım sektörü en az savunma sanayi kadar önemlidir. Üreticiyi koruyan, tüketiciyi kollayan bir yaklaşımla çiftçilerimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz.”

BÜTÇE AÇIĞI 278 MİLYAR LİRA ÖNGÖRÜLDÜ

“Meclis’e sunduğumuz bütçe teklifinde, merkezi yönetim bütçe giderleri 1 trilyon 751 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 473 milyar lira, bütçe açığı da 278 milyar lira olarak öngörülmektedir. Tabii bu ihtiyatla hazırlanmış bir bütçe teklifidir. Yıl sonu gerçekleşmelerinin çok daha iyi olacağına inanıyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin