Tataristan’da eski öğrenci okulunu bastı: En az 9 ölü, 20 yaralı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da bir okula düzenlenen silahlı saldırıda 7’si öğrenci en az 11 kişinin öldüğü kaydedildi.

Soruşturma Komitesi’nin verilerine göre Kazan’da, 175 no.lu Ortaöğretim Okulu’nun eski öğrencisi İlnaz Galyaviev okula silahıyla gelerek kanlı bir katliam gerçekleştirdi.

‘KİMSEYLE PEK KONUŞMAZDI’

İlk belirlemelere göre katliam 19 yaşındaki İlnaz Galyaviev tarafından gerçekleştirildi. Galyaviev gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü polis merkezinde hücrenin parmaklıklarına bağlandı. Yaptığı saldırıdan herhangi bir pişmanlık duymadığını söyleyen Galyaviev’in 175 no.lu Ortaöğretim Okulu’nda 9. sınıfı tamamladığı, 2017’de ise yerel kolejde eğitimine devam ettiği öğrenildi. Aynı kolejin farklı bir sınıfında eğitim gören Viktoriya, “O çok sessiz, sakin ve az konuşan biriydi. Derslerinde iyi idi, ödevler konusunda bana sık sık yardım ederdi. Yardım etmeyi asla reddetmezdi” diye anlattı.

Sputnik’te yer alan habere göre, 175 No.lu Ortaöğretim Okulu’nun mezunlarından Ruslan adlı genç, “Evet, gerçekten de pek kimseyle konuşmazdı. Ancak kesinlikle zararsız görünüyordu. Bu nedenle ona da kimse dokunmaz, baskı yapmazdı. Genel olarak hepimiz birbirimize cana yakın davranıyorduk. Birilerine takılsalar da şaka maksatlıydı. Öğretmenler İlnaz’a iyi davranıyordu, Tatarca öğretmenin ise gözdesiydi” diye konuştu.

”TANRI OLDUĞUMUN BİLİNCİNE VARDIM”

Galyaviev’in okula saldırısından kısa bir süre önce Telegram kanalı açarak, üzerinde ‘Tanrı’ yazan başörtülü bir fotoğrafını yayınladığı ve ‘dünyadaki herkesten kurtulmaya’ yönelik planlarını duyurduğu öğrenildi.

Saldırgan ilk sorgusunda son derece dengesiz davrandı, sürekli bağırıp küfür etti. Galyaviev’in sorguda şunları söyledi: “Yaklaşık iki ay önce Tanrı olduğumun bilincine vardım. Yazın içimde bir canavar uyanmaya başladı. Her zaman herkesten nefret ederdim ve o zaman daha da fazla nefret ettim. Hiç kimse bunu bana söylemedi, bunun bilincine kendim vardım.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin