BM’den ‘topyekûn savaş’ uyarısı

İsrail polisi ile Filistinliler arasında Doğu Kudüs’teki evden zorla çıkarma girişimleri ile Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların devamında Gazze Şeridi’ne taşınan gerilim, şiddet ve saldırılar devam ederken Birleşmiş Milletler’den (BM) topyekûn savaş uyarısı geldi.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Hamas’ın topyekûn bir savaşa doğru ilerlediği uyarısını yaptı. Wennesland, Twitter hesabından “Yangını derhal söndürün, topyekûn bir savaşa doğru sürükleniyoruz.” İfadelerini kullandı. Tüm tarafların gerginliği azaltma sorumluluğu taşıdığını ifade eden Wennesland, “Gazze’de yıkıma sürükleyen savaşın bedelini halk ödüyor.” değerlendirmesi yaptı.

BMGK YENİDEN TOPLANACAK

Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Doğu Kudüs’te artan gerginliği görüşmek üzere çarşamba günü olağanüstü yeniden toplanacak.  Toplantıda Doğu Kudüs’te Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki Filistinli ailelerin zorla tahliyesiyle başlayan ve tırmanan gerginlik görüşülecek.

BMGK, 10 Mayıs Pazartesi günü de Doğu Kudüs’te yükselen tansiyonu görüşmek için acil toplandı ancak diplomatik kaynaklar ABD’nin itirazı üzerine herhangi bir adım atılamadığını bildirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin