Tasarıya tepkiler büyüyor: Cezaevlerinde korona, pimi çekilmiş bomba!

Toplam nüfusu 300 bini bulan Türkiye’deki cezaevleri, koronavirüs salgını açısından tam anlamıyla ‘el bombası’ gibi… AKP’nin hazırlayıp Meclis’e sunduğu taslak beklentileri karşılamaktan uzak. Taslağa göre uyuşturucu ve cinsel suçlar infaz indirimi kapsamına alındı, terör ve örgütlü suçlar indirim kapsamı dışında tutuluyor. Kısaca uyuşturucu satıcıları, kaçakçılar, hırsızlar, dolandırıcılar salıverilirken; gazeteciler, köşe yazarları ya da bankaya para yatırdığı, bir sendikaya üye olduğu için ‘terör’den yargılananlar cezaevinde tutulacak.

Türkiye’deki cezaevlerinde kapasite tutuklu sayısı 65 bin civarında. İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir mahpusun çizdiği resmi sosyal medya hesabında paylaştı. Resimde, cezaevindeki tutuklular bir el bombasının içerisinde görülüyor. Alttaki notta ise “Hapiste korona pimi çekilmiş bomba gibidir” deniliyor.

NACİ BOSTANCI: SON ŞEKLİ DEĞİL!

AKP’nin Meclis’e sunduğu teklif bir taslak. Toplumun her kesiminden yükselen tepkiler üzerine AKP’li Naci Bostancı, “Hazırladığımız infaz taslağı adı üstünde sadece bir taslak. Tüm partilerin yaklaşımını görmek istediğiniz bir zemin. Nihai teklif görüşmelerin ve son değerlendirmenin ardından belli olacak. Taslak üzerine spekülasyon yapmak kesinlikle yanlıştır, sürece zarar vericidir.” açıklaması yaptı. Meclis’te taslağın nereye evrileceği merak konusu. Zira sadece muhalif oldukları için cezaevinde tutulan yüzlerce gazeteci, öğretmen, doktor, mühendis, ev hanımı hatta bebek bile var!

ADİL VE EŞİT BİR YASA İSTİYORUZ

Taslağın Meclis’e sunulan haline tepki büyük. Ömer Faruk Gergerlioğlu, paylaştığı resme dikkat çekerek Adalet Bakanlığına soruyor. “Bu hissiyatın farkında mısın? İnsanlar diken üstünde, can pazarında! Ne zaman adil ve eşit yasa?” diyor.

FATİH PORTAKAL: YAZIKLAR OLSUN

Fatih Portakal: “AKP’nin hazirladiği infaz tasarısında cinsel ve uyuşturucu suçlarda indirim deniyor. Doğru olabilir mi? Eğer bunu gerçekten düşünüp çıkmasını istiyorsanız yazıklar olsun size… Bu icraatınızla da vicdanlarda yargılanırsınız.”<br

HALUK SAVAŞ: BU YASA AYM’DEN DÖNER

Prof. Dr. Haluk Savaş: “Azıcık hukuk bilgisi olanlar suça göre, kişiye göre af, ceza indirimi, infaz şekli farkları içeren yasa çıkarmanın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olacağını ve nihayetinde AYM’den döneceğini bilir. Bunca okumuş yazmış kişi ne diye “tecavüzcüye vs. indirim olmaz” deyip duruyor?”

UĞUR POYRAZ: EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI


Avukat Uğur Poyraz: “Uyuşturucu satan, cinsel saldırıda bulunan çıkacak; twit atan, kitap yazan, bankaya para yatıran cezaevinde kalacak. Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı böyle adil olmayan infaz indirimi hiç olmasın daha iyi.”

CELAL ÜLGEN: DÜŞÜNCE AÇIKLAMAK SUÇ!

Avukat Celal Ülgen: “AKP infaz yasası ile hiçbir zaman yapılmaması gereken cinsel suçlar ile Uyuşturu suçlarına ilişkin düzenleme getiriyor. Gazeteciler kapsam dışı. Düşünce açıklama yoluyla işlenen bütün suçlara infaz indirimi değil cezanın ortadan kaldırılması gerekir.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin