Tarımda iflasın fotoğrafını OECD ve BM çekti

Yanlış tarım politikaları ‘tarım ülkesi Türkiye’yi hububat ve baklagillerde bile dışa bağımlı hale getirdi. Tarımdaki krizin fotoğrafını BM ve OECD çekti.

OECD ve BM Tarım Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, Türkiye tarımsal üretimde dışa bağımlı bir görüntü çizmeye devam ediyor. Buğday, mısır, pirinç gibi temel ürünlerde üretim tüketimi karşılamıyor. Soya fasulyesinde ise ihtiyacın tamamı dış alımla karşılandı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ile Birleşmiş Milletler BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı 2018 yılı verilerine göre, Türkiye tarımsal üretimde dışa bağımlı bir görüntü çiziyor. Türkiye’de sadece şeker üretimi tüketimden fazla. Tablo bir önceki seneyle benzer şekilde buğday, mısır, pirinç gibi temel ürünlerde üretimin tüketimi karşılayamadığını gösteriyor.

İthalat rakamları (üretimin tüketimi karşıladığı şeker de dahil) ihracatın üzerinde.2018 yılında en çok tüketilen tarım ürünü buğdayda görülen üretim artışı, tüketimdeki artışın gerisinde kalıyor. Mısırda ise artan ithalat rakamlarına karşı ihracatın azaldığı görülüyor.

Tabloda dikkat çeken tarım ürünlerinin başında soya fasulyesi geliyor. 2018’de 2 829.00 (bin ton) tüketilen soya fasulyesinin üretim miktarı sadece 160.63. İhtiyaç tamamen dış alıma bağlı olarak karşılandı. OECD’nin verilerine göre bir önceki yıla oranla buğday, mısır, buğday dışı hububat, pirinç ve soya fasulyesi ve şeker üretim – tüketim oranları 2017’ye oranla büyük bir farklılık göstermiyor.

Kişi başı tüketimde yıllık 210 kilogram ile buğday ilk sırada gelirken, pirinç, mısır ve hububat tüketiminin 2017’ye oranla gerilediği görülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin