Tarifeli uçakta hem dünyayı hem yapacağı yemeği düşünen dünya lideri

KONUK YAZAR | NURULLAH KAYA

O, ülkesinde en fazla iktidarda kalan liderlerden biri. O, yıllardır çeşitli krizlerle boğuşan yaşlı dünyamızda ülkesini dimdik tutmayı başarıp, insanlarının gelişimini her yönden sağlayan gerçek bir lider. Yönetimi boyunca daima pozitif yaklaşımlar sergilemiş örnek bir şahsiyet. Dünyanın birçok yerinde zulüm gören insanlara ülkesinin kapılarını açmış gerçek bir misafirperver. Yaptıkları bir gün siyaset biliminde ders olarak mutlaka okutulacak sessiz bir hükümdar.

İste son yaptığı normal bir davranış vesilesiyle onunla ilgili bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim. Peki, neydi bu normal davranışı?

Tarifeli uçuş.

O, yolculuklarında eski ve zaman zaman bozulan 2.el bir Lufthansa uçağı kullanıyor. Ayrıca bu bozuk uçağı Cumhurbaşkanı ve bakanlarla da paylaşıyor.

Arjantin’deki 2018 G20 zirvesine giderken bu mütevazi hükümet uçağı bozulunca, zirveye 12 saat sonra tarifeli uçakla gitti.

Tarifeli uçağa binince de kocasını ve gazetecileri yanına almadı. Yolcular sadece 1 koruması olduğunu söylüyor. Yolculuk esnasında ise uçaktaki diğer yolcular gibi yoğurt yiyor, kitap okuyor ve biraz uyuyor…

İste bu liderle ilgili sizler için derlediğim, çok kısa ama mutlaka bilinmesi gerekli bir özet.

Seçildiğinde resmi konutuna taşınmadı. Halen kapı zilinde kocası Profesör Sauer’ın adının yazılı olduğu mütevazı apartman dairesinde yaşamaya devam ediyor.

Dairenin yaklaşık 150 metrekare olduğu söyleniyor. Sokak, araç trafiğine kapalı ama yayalara kapalı değil, kapıda görünürde sadece birkaç polis var.

Diğer devlet başkanlarına kıyasla bu kadar mütevazi, bu kadar az korumalı bir mekanda oturması çok şaşırtıcı geliyor. ‘Avrupa’yı yönettiği işinden eve dönerken’, mahallenin marketine uğruyor, alışverişini kendisi yapıyor, kasa kuyruğunda bekliyor, parasını sürekli nakit ödüyor ve eve gidip kocasına yemek yapıyor. Yemek yapmanın gün içinde kendisini en rahatlatan şeylerden biri olduğunu söylüyor.

Evliliği boyunca bay Sauer, eşinin hiçbir politik faaliyetinde eş olarak bile rol almayı kabul etmedi.

Bu yüzden de dünyanın en güçlü kadınının kocası ülkesinin sokaklarında dolaşsa bile tanıyacak fazla kimse olmadı.

Aslında O da bunun böyle olmasını istiyor. İngiltere Kraliçesi 2014 yılında ülkesine tarihi bir ziyaret gerçekleştirdiğinde bile Profesör Sauer, eşinin yanında karşılamada yer almadı.

Gazeteciler eşinin nerede olduğunu sorduklarında sözcüsü, ‘şu anda işte olduğu için gelemedi’ yanıtını oldukça doğal bir durummuş gibi verecekti.

Boş zamanlarında Wagner ve Weber hayranı kocası ile klasik müzik konserine veya opera izlemeye gidiyorlar. En favori restoranı olan İtalyan restoranına birkaç dostuyla gittiğinde içeri sıradan bir müşteri gibi giriyor ve sıradan bir müşteri gibi yemeklerini yiyip oradan ayrılıyorlar.

Evet Angela Merkel’i artık biraz daha yakından tanımış oldunuz.

1 YORUM

  1. Yarın Merkel’in de yolsuzluklarını gördüğünüz de bir günde yerin dibine sokmayı unutmayın. Millete siyasetle işimiz olmadığını anlatmaya çalışırız artık yine.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin