Tam 3 yıl oldu: Kaçırılan Yusuf Bilge Tunç nerede?

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndaki görevinden 15 Temmuz’dan sonra KHK ile ihraç edilen Yusuf Bilge Tunç, Ankara’nın göbeğinde 6 Ağustos 2019’da siyah transporterla kaçırıldı.  Aradan 3 yıl geçmesine rağmen ortaya çıkarılmayan Yusuf Bilge Tunç’un bulunması için çalmadık devlet kapısı bırakmayan ailesi çaresiz bir şekilde oğullarından gelecek haberi bekliyor.

3 yıl önce Avrupa’nın ikinci dünyanın ise altıncı kent güvenlik sistemine sahip şehri Ankara’da gündüz vakti kaçırılan Yusuf Bilge Tunç, onlarca kamera olmasına rağmen bir türlü ortaya çıkarılmadı.

3 yıl boyunca oğullarının ortaya çıkarılması için uğraşan gözü yaşlı ailesi, Yusuf Bilge Tunç’un kaçırıldığını ve yetkililerin Tunç’un zorla kaybedilmesine ilişkin etkin bir soruşturma yürütmediğini ifade ederek Türkiye aleyhine AİHM’e başvurdu.

Mahkeme, Türk otoritelerinin Tunç’un bulunması için gerekli çabayı gösterdiği ve etkin bir soruşturma yürüttüğü iddiasıyla başvuruyu kabul etmedi.

Skandal karara tepki gösteren Sınır Aşan Hukukçular Derneği (Cross Border Jurists-CBJ), AİHM’nin Yusuf Bilge Tunç kararıyla, ‘Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra yaşanan hukuksuzlukları görmezden gelme politikasını sürdürdüğünü’ belirtti.

Uluslararası Af Örgütü de dünyada insan haklarının durumunu değerlendirdiği 2021/22 yıllık raporunda zorla ortadan kaybedilen Yusuf Bilge Tunç’a yer verdi. Raporda cemaatle irtibatlı olduğu gerekçesiyle ihraç edilen kişilerin zorla kaybedilmesinin ardından yetkililerin resmi gözetim altında tutulduğunu inkâr ettiğini ancak kaçırılan kişilerin 9 ay sonra Ankara Emniyeti ve Ankara Sincan Cezaevi’nde ortaya çıktığına dikkat çekerek Ağustos 2019’dan beri kayıp olan Yusuf Bilge Tunç’un akıbeti ve nerede tutulduğu hâlâ bilinmediğini kaydedildi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin