Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: Erdoğan ve Putin gaz konusunda anlaştı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 4 saat başbaşa görüştü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, iki ismin doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştıklarını açıkladı. Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin de iki lider arasındaki görüşmede ele alındığını, projenin 2023’te faaliyete geçeceğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin’in görüşmesi sona erdi. Rus Sanatoryum’da basına kapalı gerçekleşen görüşme 4 saat sürdü. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, “Putin ve Erdoğan, Türkiye’ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştılar.” dedi.

ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Rusya Başbakan Yardımcısı, Türkiye ile Rusya’nın doğalgaz ticareti ödemelerinde kısmen rubleye geçilmesi konusunda anlaşmaya vardığını ve kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçileceğini açıkladı.

Erdoğan ile Putin’in, Soçi kentinde yaptıkları görüşmelerde önemli sonuçlar elde edildiğini belirten Novak, “Ticaret, ekonomi ve neredeyse tüm sektörlerde ilişkilerimizin gelişimini yeni bir düzeye taşıyan müzakereler çerçevesinde bugün çok önemli kararlar alındı.” dedi.

Türk ve Rus liderlerin iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma konusunda verdikleri talimatı anımsatan Novak, hacmi artırmak için gerekli prosedürleri basitleştirmek adına gerekli adımların atıldığını söyledi.

ÖDEMELER RUBLE CİNSİNDEN YAPILACAK

Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz ticaretiyle ilgili de önemli bir adım atılmasının kararlaştırıldığını belirten Novak, şunları kaydetti: “Türkiye’ye oldukça önemli bir hacimde, yılda 26 milyar metreküp düzeyinde sevk edilen doğalgaz konusu ele alındı. Liderler, görüşmeler sırasında doğalgaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemeye başlanacağı konusunda anlaştı. Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin