Takvim, Fethullah Gülen için sahte pasaportu nasıl üretti? [ERMAN YALAZ]

Havuz medyasının sahte delil ve karapropaganda haber listesine bir yenisi daha eklendi. Takvim gazetesi, ‘Fetö’ye Kardinal Pasaportu Verildi’ manşetiyle sahte pasaport üreterek iftira haberi yaptı. Cemaatin kara kutusu diye adlandırdıkları Nurettin Veren’in sözlerine yer verdikleri manşette Fethullah Gülen’in Vatikan’dan aldığı pasaport diye photoshopla hazırlanmış bir pasaport fotoğrafı bastı. Sahte pasaport üreterek manipülasyon yapmaya çalışanlar bu kez yaptıkları işi eline yüzüne bulaştırdı.

İnternetten buldukları pasaportun isim bölümüne Fetullah soyad bölümüne Gülen, doğum tarihi bölümüne 27 Aprile 1941 (27 Nisan 1941) veriliş tarihi 25 Mar/Marzo 1999, son geçerlilik tarihi bölümüne ise 25 Mar/Marzo 2019 yazılmış. Yirmi yıllık geçerlilik olan sahte pasaportu hazırlayan Takvim en altta gerçek ismi değiştirmeyi unutmuş! En alt bölümde ismin tekrar yazıldığı barkodlu alanda Domenico Paradisi yazıyor. Pasaportun seri numarası KK0000000 olarak yazılmış o da değiştirilmemiş. Fotoğraf olarak Fethullah Gülen’in yakın dönemde fotoğrafı yerleştirilmiş. Tek kelimeyle sahtecilik ve rezillik diz boyu.

sahte pasaport haberi1.jpeg

İşte Takvim’in sahte pasaport üreterek oluşturduğu manipülasyon haberindeki sahtecilikler

1-SAHTE PASAPORTUN ORİJİNAL FOTOĞRAFLARI İNTERNETTE

Pasaportun orjinali https://www.quora.com/What-does-the-inside-of-todays-Vatican-passport-look-like adresinde bulunuyor. Buna göre pasaportun sahibi Domenico Paradisi. Pasaportun seri numarası KK0000000. Doğum tarihi bölümünde 01 Gen/Jan 970, veriliş tarihi 25 Set/Sept 2013, son geçerlilik tarihi olarak ise 24 Set/Sept 2018 yazılmış. Yani pasaport 5 yıllık süreli. Barkodlu alanda Domenico Paradisi yazıyor.

sahte pasaport haberi.jpeg

2- SERİ NUMARASI VE BARKODLU BÖLÜMDEKİ İSMİ DEĞİŞTİRMEYİ UNUTMUŞLAR

İnternet pasaportunun görüntüsü üzerine Fetullah Gülen ismi, veriliş tarihleri, geçerlilik tarihleri ve doğum tarihleri photoshop ile değiştirilip yazılarak sahtecilik yapımış. Doğum tarihi bölümüne 27 Aprile 1941 (27 Nisan 1941) veriliş tarihi 20 Mar/Marzo 1999, son geçerlilik tarihi bölümüne ise 25 Mar/Marzo 2019 yazılmış. Takvim’in sahte pasaportunun 20 yıllık geçerliliği var. Seri numarası bülümü KK0000000, ismin tekrar yazıldığı barkodlu alanda Domenico Paradisi yazıyor. Photoshop yapanlar bunları değiştirmeyi becerememiş!

sahte pasaport haberi2.jpeg

3-İKİ YIL ÖNCE ÇEKİLEN FOTOĞRAFIN 1999 TARİHLİ PASAPORTTA İŞİ NE?
İki yıl önce Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın Mart 2014’te yayınlanan röportajı  ve öncesinde çekilen fotoğrafı 1999’da verildiği iddia edilen pasaporta monte edilmiş. 18 yıl önce verildiği iddia edilen pasaporta daha dün denecek vakitte çekilmiş fotoğrafın işi ne? 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasından sonra atılan iftiralara cevaben yapılan röportajdan sonra birçok gazete ve ajansı kullandığı fotoğraflar internette Fethullah Gülen diye arandığında en hızlı bulunan fotoğraflardan biri. Üstelik iftirayı atanlar da kullanmış, örneğin 15 Aralık 2014 tarihli manşette sahte pasaporta yerleştirilen Gülen fotoğrafını Takvim manşetten kullanmış.

sahte pasaport takvim manset.jpegsahte pasaport haberi fotoğraf.jpeg

4-PASAPORT ALDI DEDİKLERİ TARİHTE GÜLEN ABD’DE

Takvim’deki sahte pasaportun veriliş tarihi 25 Mart 1999 olarak yazılmış. Yani Gülen, 25 Mart’ta Vatikan pasaportu aldı demeye getiriyorlar. Veren’in ifadesiyle “İstanbul’da Acıbadem FEM’de Vatikan Temsilcisi Maroviç, Ermeni Patriği Mutafyan, Hahambaşı İsak Haleva, Rum Patriği Bartholomeos ile biraraya geldi, Vatikan’a gitti. Özel kişi olarak pasaport verildi” diye yazılmış. Üç Hıristiyan din adamına Yahudi Cemaati Lideri İsak Haleva da eklenerek bir başka din mensubu da Vatikan yönetimine veya referanslarına dahil edilmiş! Takvim’in bahsettiği tarihte Gülen Türkiye’de değil ABD’de. Takvim’in GYY’si Ergün Diler’in 17 Haziran 2016 tarihli yazısında 22 Mart 1999’da Fethullah Gülen’in Chicago uçağı ile ABD’ye gittiği yazıyor. Sahte pasaport haberi  yazan gazete kendi GYY’sinin yazdığı bilgilere bile bakma ihtiyacı hissetmiyor!

sahtepasaport takvim abd.jpeg

 

5-DİNİ LİDERLERLE GÖRÜŞMELER GİZLİ DEĞİL

Fethullah Gülen, Şubat 1998’de Vatikan’da Papa II. Jan Paul ile 30 dakikalık bir görüşme yapmıştı. Türkiye’deki farklı dinlere mensup çevrelerle diyalog ve hoşgörü adına yapılan görüşmeler ise iftar programları ve GYV programları şeklinde kamuoyuna açık şekilde yapıldı. Takvim’in gizli diyerek kullanmak istediği Vatikan ziyareti hemen ertesi günü Hürriyet’te 10 Şubat’ta haber olarak girmiş, aynı gün internette yayınlanmış. Kamuoyunun neredeyse aynı gün bilgi sahibi olduğu bir nezaket ziyareti ve görüşmesinden öte değil.

sahte pasaport vatikan hurriyet haberi.jpeg

6- TUNAGÜR HOCA 10 YIL ÖNCE VEFAT ETTİ

Takvim’in Vatikan adına Gülen’e talimat veriyor dediği zat Yaşar Tunagür. Diyanet İşleri eski Başkan Yardımcısı olan Yaşar Tunagür Hoca 10 yıl önce 2006’da vefat etmiş idi.

yasar tunagurr.jpeg

yasar tunagur.jpeg

 

http://tr724.wpengine.com/ikinci-sumeyye-manseti-de-yalan-cikti/

1 YORUM

  1. Ayrica, pasaport icin verilen vesikaliktaki kisi karsiya bakarak fotograf cekilmeli, HE bu fotografi yana bakarken cekilmis…. Baska fotograf bulamadiklarindan montajlamislar ama cok acemice yapilmis ,elleri ayaklarina dolanmis iftiracilarin, beter olurlar insaallah

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin