Taksit taksit OHAL! | 30 büyük şehir araç giriş çıkışına kapatıldı; 20 yaş altının sokağa çıkması yasaklandı

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında ‘taksit taksit OHAL’ ilan ediliyor. Daha önce 65 yaş üzerine getirilen sokağa çıkma yasağının kapsamı genişletildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece itibariyle 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirdiklerini açıkladı. Geçtiğimiz hafta şehirlerarası otobüs seferleri izne bağlanmıştı. Yeni tedbirler kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak iline araç giriş çıkışı tamamen kapatıldı. Pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi.

Önce ‘ekonomi’ diyen iktidarın gevşek önlemleri ve yasakların taksit taksit gelmesi virüsün sadece 20 günde bütün ülkeye yayılmasına neden oldu. Dün itibariyle vaka sayısı 21 bine dayandı. Vefat edenlerin sayısı ise 425’i buldu. Salgının ekonomik boyutu tahmin edilenden çok daha kötü. Resmi rakamlara göre 4,5 milyon olan işsiz sayısının son 3 haftada 6 milyonu aştığı tahmin ediliyor. İşkur’ların önü işsizlik maaşına başvuru için gelenlerle dolu. Krizin 3 ay sürmesi halinde işsiz sayısı resmi rakamlarla 9 milyonu bulabilir. Ancak iktidar vatandaşlara ve küçük esnafa doğrudan maddi destek vermek yerine, ‘gönüllü karantinayı’ tavsiye ediyor. AKP, küçük esnaf ve vatandaşa doğrudan maddi destek vermezse, milleti ağaç kökü yemeye mecbur bırakacak.

Çin’in Wuhan kentinden çıkan ve 200’den fazla ülkede 50 binden fazla insanın ölmesine neden olan Covid-19, Türkiye’de de hayatı felç etti. Bilim Kurulu Toplantısının ardından kameraların karşına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün itibariyle yeni rakamları açıkladı. Buna göre toplam vaka sayısı 20 bin 921’e çıktı. Ölü sayısı 425 olarak açıklandı. Bir günde 69 kişi hayatını kaybetmişti. Koca, ‘gönüllü karantina’dan istenilen sonucun alınamadığını, yeni tedbirlerin zorunla hale geldiğini söyledi. Topu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a attı. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

MASKE TAKMAK ZORUNLU HALE GELDİ

Sağlık Bakanı Koca’dan yaklaşık 1 saat kadar sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısına geçti. Yeni tedbirleri açıkladı. Konuşmasına, “Türkiye bu krize en hazırlıklı ülkelerden biridir.” diyerek başladı. Ardından yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi. Pazar yerleri ve market gibi insanların toplu olarak bulunduğu yerlerde maske takmak zorunlu hale getirildi. 30 büyükşehir ve akciğer hastalığının fazla olduğu Zonguldak’a giriş çıkışlar tamamen yasaklandı. 

TAKSİT TAKSİT KISITLAMA

AKP iktidarı bütün uyarılara rağmen haftalardır genel bir sokağa çıkma yasağı ilan etmiyor. Zira Erdoğan ve rejimin temsilcileri ekonomiyi, toplumsal sağlığa tercih ediyor. Erdoğan, daha bir kaç gün önce yaptığı açıklamada, “Üretimden vazgeçemeyiz.” demişti. İşte AKP iktidarının ‘ekonomi’ öncelikli tavrı nedeniyle virüs sadece 20 günde bütün Türkiye’ye yayıldı. Hastalıkla mücadele zorlaştığı gibi, kontrol altına alınma süreci de uzadı. 

EN İYİ İHTİMALLE KRİZ 2 AY SÜRECEK

Uzmanlar salgının kontrol altına alınmasının en iyi ihtimalle 2 ay süreceğini söylüyor. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı 4,5 milyon. DİSK-AR’ın geniş tanımlı işsizlik araştırmasına göre ise rakam 7 milyon civarında. Türkiye’de çalışan sayısı yaklaşık 29 milyon. Ancak ülkede her üç çalışandan biri kayıt dışı. Bu, ülkede yaklaşık 9 milyon kişinin sigortasız çalıştığı anlamına geliyor. Rakamlar dehşet verici; son 3 haftada genelgelerle kapatılan işyeri sayısı 211 bin 670. 

İŞSİZLİK ARTTI, TÜKETİM DÜŞTÜ

Lokantalar, kafeler, oteller, güzellik merkezleri, konfeksiyon atölyeleri, binlerce AVM, otobüs şirketleri, yollardaki petrol istasyonları… Tahminlere göre son 3 haftada işsiz sayısına en az 1,5 milyon kişi eklendi. İşsiz kalanlar para harcamayı bıraktı. Tüketim düştü. Dolayısıyla üretim de azaldı. Üretim azaldığı için işsizlere yenileri eklendi! Tam bir fasit daire… 

DESTEK YOK, KÖSTEK VAR!

Bünyesinde 10-15 kişi çalıştıran binlerce küçük esnaf kepenk kapattı. AKP iktidarı bugüne kadar söz konusu esnaflara tek bir destek bile açıklamadı. Aksine, dün EPDK’tan çok tartışılacak bir karar çıktı. EPDK, koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğalgaz faturaları için 3 ay süreyle sayaç okuması yapmayacağını, faturaları geçmiş kullanıma göre ortalama olarak düzenleyeceğini açıkladı. EPDK’nın kararına göre şu anda kapalı olan işletmeler de geçmiş dönem faturaları baz alınarak ödeme yapacak! AKP, esnafa destek olmadığı gibi kapalı olduğu için tüketmediği elektrik ya da doğalgazın parasını bile almanın hesabını yapıyor. 

MİLLETE ‘AĞAÇ KÖKÜ’ YEDİRECEKLER !

Hali hazırda resmi rakamlarla 4,5 milyon işsiz sayısı kapanan 300 bin civarında işletme nedeniyle çoktan 6 milyonu aştı. Kriz uzadıkça işsizlik oranı daha da artacak. Krizin Haziran ayı sonuna kadar sürmesi ise tam anlamıyla felaket demek! Bugün 1 ay için zararı sineye çeken işletmeler, krizin süresi uzadıkça dar boğaza girecek ve bir çoğu batacak. Krizin 3 ay sürmesi işsiz sayısının 10 milyonu aşması demek. İş bulma süreleri daha da uzayacak ve işsizlik kalıcı hale gelecek. AKP iktidarı bir an önce küçük esnafa ve vatandaşa dokunan destek paketleri açıklamalı. Aksi halde Türkiye’de yaşayanlar ‘ağaç kökü’ yemeye muhtaç hale gelecek! 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin