Türkiye, İspanya’nın Çin’de aldığı 150 solunum cihazına ve tıbbi malzemeye el koydu

Koronavirüs salgının en çok etkilediği ülkelerin başında gelen İspanya’da en büyük sıkıntı solunum cihazı ve gerekli tıbbi malzemeler. İspanya’nın Çin’den ithal ettiği 150 solunum cihazı ve birçok tıbbi malzeme ile dolu uçak Ankara’da gümrüğe takıldı ve Türkiye’den ayrılmasına izin verilmiyor.

İspanyol gazetesi El Munda, İspanya’ya ait tıbbi malzeme yüklü bir uçağın 6 gündür Ankara’da tutulduğunu iddia etti. Akşam saatlerinde ise İspanya Dışişleri Bakanı Arancha González Laya bu iddiayı doğrulayarak, şimdilik malzemenin Türkiye’den ayrılmayacağını ama birkaç hafta içinde almayı umduklarını söyledi. Bakan gazetecilerin sorularını “Türkiye, tıbbi malzeme ihtiyacı nedeniyle tıbbi cihazların ihracatına kısıtlamalar getirdi” dedi. Diğer yandan İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin girişimlerinin de sonuçsuz kaldığı belirtiliyor.

İspanya’da gitgide derinleşen Koronavirüs salgını sebebiyle Sağlık Bakanlığı ile Castilla-La Mancha ve Navarra özerk yönetimleri tarafından kritik durumdaki hastanelere aktarılmak üzere yüzlerce solunum cihazı satın alındı. Cumartesi günü İspanya’ya varması beklenen uçak Ankara’da durdu ve birtakım bürokratik sorunlarla karşı karşıya kaldı. Ve gümrük denetimleri de yine Ankara’da yapıldı. Uçağın bekleyişi ise devam ediyor.

CASTILLA-LA MANCHA EN ÇOK ETKİLENEN ÜÇÜNCÜ BÖLGE

Tıbbi malzemelerin götürüleceği Castilla-La Mancha, nüfus yoğunluğu bakımından en büyük sekizinci bölge olsa da, koronavirüs salgınında en fazla etkilenen üçüncü bölge olarak dikkat çekiyor. Açıklama yapan özerk bölge yöneticileri, salgının bölgede zirveye ulaşmasının çok yakın olduğunu ve bu tıbbi malzemelerin de kritik derecede öneme sahip olduğunu söylüyor. Castilla-La Mancha’da bugün toplam 355 solunum cihazı mevcut. Gelmesi beklenen cihazlarla beraber yoğun bakım ünitelerinin kapasiteleri de artmış olacak.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin