Tacizle suçlanan RTEÜ Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanı görevinden alındı

Öğrencilerine yönelik taciz ve mobbing uyguladığı iddiasıyla suçlanan Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu görevden alındı. Hacıcaferoğlu’nun yerine Doç. Dr. Hayri Aydoğan atandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın yüksek okulların kapatılarak fakültelere dönüştürülmesi ile ilgili 2809 sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanunun ek 30 uncu maddesi gereğince 30-04-2021 tarihli 3940 sayılı cumhurbaşkanlığı kararı ile RTEÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapatılarak yerine Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Yeni Yaşam gazetesinde yer alan haberde, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde kadın öğrencilerin kendilerine tacizde ve hakarette bulunduğunu belirterek şikâyet ettikleri Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, Cumhurbaşkanlığının bu kararı sonrası, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanlığı görevinden alındı yerine ayni fakülteden Doç. Dr. Hayri Aydoğan atandı.

ÖĞRENCİLER TACİZ İDDİASIYLA ŞİKÂYETTE BULUNMUŞTU

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan 4 kız ve 2 erkek öğrenci, rektörlüğe dilekçeyle başvurarak BESYO Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nun kendilerine yönelik taciz ve mobbingde bulunduğunu, sosyal medya üzerinden taciz ettiğini, mobbing uyguladığını, kasıtlı olarak düşük not verdiğini iddia ederek RTEÜ yönetimine şikâyette bulunmuşlardı.

Öğrencilerin bu şikayetleriyle beraber RTEÜ Rektörlüğü “Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu hakkında başlatılan disiplin soruşturması neticesinde herhangi bir disiplin cezasına gerek olmadığına karar verildi” Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman imzalı cevabını şikayetçi öğrencilere gönderdi.

“TACİZLE SUÇLANMIŞ BÖLÜM BAŞKANI OLMUŞTU”

RTEÜ Disiplinin Kurulu’nun bu kararı sonrası RTEÜ Rektörü Prof. Dr Hüseyin Karaman, Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Bölüm Başkanlığı görevine atamıştı.

 “ÖĞRENCİLER MEMNUN OLMAYABİLİR YAPACAK BİR ŞEY YOK”

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, öğrencilerin şikâyette bulunduğu durumla ilgili yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Hacıcaferoğlu’nun yanında olduğunu belirterek şunları söylemişti;

“Bazen öğretmenler bazen de öğrenciler alınan kararlardan memnun olmayabiliyorlar. Biz yasalar çerçevesinde gereğini yaptık, öğrencilerimiz memnun olmayabilirler, yapacak bir şey yok” demişti.

 “TACİZ İDDİALARI NEDENİYLE HAKKINDA YER ALAN HABERLERE ERİŞİM YASAĞI KARARI ALDIRMIŞTI”

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde kadın öğrencilerin kendilerine tacizde ve hakarette bulunduğunu belirterek şikâyet ettikleri akademisyen Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, kendisiyle ilgili haberlerin yerel ve ulusal medyada yer bulması sonrası, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, mahkemeye baş vurarak Rize Sulh Ceza Hakimliği ‘nin 12 Mart 2021 tarih ve 2021/770 sayılı kararı ile haberlere erişim yasağı kararı aldırmıştı.

Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu, Rize Sulh Ceza Hakimliği ‘nin 12 Mart 2021 tarih ve 2021/770 sayılı kararı ile haberlere erişim yasağı kararı aldırmasının ardından kendisiyle ilgili haberleri yerel ve ulusal medyada yayınlayan gazeteci Gençağa Karafazlı’nın kendisini kamuoyunda küçük düşürdüğü, kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Rize Cumhuriyet Başsavcılığına hakkında suç duyurusunda bulundu.

GAZETECİ İFADE VERDİ

Gazeteci Karafazlı dün savcılık talimatıyla İyidere ilçe Jandarma komutanlığına giderek ifade verdi. Karafazlı, ifadesinde, “Kamuyu ilgilendiren olayları görevim gereği haber yaptım. Yaptığım haber gerçek ve kamu yararı taşıyan bir haberdir. Öğrencelerin şikayetleri ortada, akademisyen hocanın whatssap mesajları da haberimizde yer aldı, ortada öğrencilerin mağduriyeti söz konusudur. Ben halkın haber alma ve yayma hakkını savundum, kimseye hakaret etmedim” şeklinde ifade verdi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin