Suudi Arabistan, ülkeyi turizme açıyor

Suudi Arabistan, ülkeyi turizme açmak için turist vizesi programını başlatmaya hazırlanıyor. İlk etapta 50 ülke vize programına alınacak.

Bugüne kadar, hac ziyaretleri, aile birleşmeleri veya profesyonel ziyaretler dışında Suudi Arabistan’ı turistik amaçlı ziyaret etmek için vize alınmıyordu.

Sözcü gazetesinin Bloomberg’den aktardığı habere göre, Suudi Arabistan eylül aynının sonunda turizm vizesi uygulamasını başlatacak. İlk etapta 50 ülkeye vize uygulanması beklenirken vize ücretinin 440 riyal (Yaklaşık 660 TL) olması bekleniyor.

Nihai karar henüz verilmedi

Hükümet tarafından yapılan açıklamada ise ülkeyi turizme açma planları yapıldığı doğrulandı, ancak henüz nihai bir karar verilmediği ifade edildi.

Suudi Arabistan, 2016 yılından bu yana düşük seviyede olan petrol fiyatları sebebiyle ekonomi kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor. Veliaht Prensi Prens Muhammed bin Selman’ın ekonomiyi çeşitlendirme planı kapsamında ülkeyi turizme açma planları olduğu biliniyor.

Prensin en önemli turizm projeleri arasında Kızıldeniz sahilini yatırıma açmak var. Prens aynı zamanda başkent Riyad yakınlarında bir eğlence parkı da yaptırıyor.

Suudi Arabistan’daki Al Ula antik kenti.

Türkiye vize programına dahil edilecek mi?

Suudi Arabistan hükümeti geçen sene yabancıların ‘özel’ etkinliklere katılabilmeleri için internet üzerinden vize başvurusu yapmalarına izin vermeye başlamıştı.

Ülkede bulunan Al Ula antik kentinin de turizme kazandırılması amaçlanıyor. Türkiye’nin de Suudi Arabistan’ın vize programına dahil olup olmayacağı merak ediliyor. İki ülke arasındaki ilişkiler İstanbul’da öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan dolayı iyi değil.

Suudi Arabistan’a giriş hakkı bulunan Türk TIR’ları sınırda gereksiz bahanelerle bekletiliyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin