Suudi Arabistan Ulema Konseyi’nden teravih tavsiyesi

Koronavirüs salgını, başlayacak olan Ramazan öncesi etkisini tüm dünyada artırmaya devam ediyor. Ramazan’da Müslümanların gerçekleştireceği ibadetler konusunda ne yapılacağı merakla bekleniyor.

Suudi Arabistan’daki en yüksek dini otorite olan Ulema Konseyi, Koronavirüs salgını nedeniyle Müslümanlara Ramazan ayında teravih namazlarını evlerinde kılmaları tavsiyesinde bulundu.

Konseyden yapılan açıklamada, “Müslümanlar hastalığın yayılmasının ana kaynağı olan kalabalık ortamlardan uzak durmalılar… ve insanlarının hayatını korumanın da kişiyi Allah’a yaklaştıran bir ibadet olduğunu hatırlamalılar,” sözlerine yer verildi.

Cuma günü ayrı bir açıklama yapan Suudi Arabistan Başmüftüsü Abdülaziz Al eş-Şeyh de Covid-19 salgını nedeniyle ramazan ayında teravih ve bayram namazının evlerde kılınacağını duyurdu.

Euronews’in aktardığı habere göre, Suudi Arabistan’da, Covid-19 nedeniyle camilerde cuma namazları ve cemaat halinde namaz kılınması askıya alınmış ayrıca, camilerde ramazan ayında itikafa kalınmaması ve iftar yapılmaması, su sebillerinin yanında kullanılmış bardak bırakılmaması, yiyecek ve hurma bulundurulmamasına karar verilmişti.

Ülkede, 20 Mart’ta salgın sebebiyle Mekke’deki Harem-i Şerif ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’de de namaz kılmaya yasak getirilmişti. Covid-19 kaynaklı can kaybının 87’ye çıktığı Suudi Arabistan’da toplam vaka sayısı da 7 bin 142 olarak açıklandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin