Suudi Arabistan, kadınlara yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırdı

Suudi Arabistan, yetişkin kadınların izinsiz seyahat etmesine ve aile işleriyle ilgili daha çok söz sahibi olmasına izin veren kararnameleri yürürlüğe koydu. Ülkenin doğu vilayetinde binden fazla kadın pazartesi günü yasal koruyucularının izni olmaksızın yurt dışına çıktı.

Suudi Arabistan geçen yıl uzun süreli bir yasağı sona erdirmiş ve kadınların araba kullanmalarına izin vermişti.

VOA Türkçe’nin haberine göre, bu ay başında yayınlanan bir dizi kararname ülkede hakim olan kadınlara yönelik baskı sistemini biraz daha hafifletmeyi öngörüyor.

Yeni düzenlemelerin başında, kadın-erkek tüm vatandaşlara pasaport verilmesi ve 21 yaşın üzerindeki her vatandaşın seyahat hakkına sahip olması geliyor.

Kadınlar verilen diğer haklar

Bir diğer önemli düzenleme de kadınlara yeni doğan çocuklarını nüfusa kaydettirme, evlilik ya da boşanma kaydı yaptırma, resmi aile belgeleri alabilme ve çocukların yasal vasisi olabilme hakkı tanımayı öngörüyor.

Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman bir süredir daha fazla kadının iş gücüne katılmasını teşvik eden ekonomik reform planı yürütüyor. Muhammed Bin Selman aynı zamanda geçen yıl kadınların araba kullanmasına yönelik yasakların kaldırılmasını sağlayan isim.

Muhammed Bin Selman, eş zamanlı olarak aktivistlere uygulanan baskı politikasına da öncülük etmiş, yapılan operasyonlarda Suudi Arabistan’ın kadın hakları aktivistleri gözaltına alınmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin