‘Bozuk’ diye İzmir’de kullanılmayan THK uçakları, Yunanistan’daki yangın için hazır tutulmuş

İzmir’in üç ilçesinde çıkan ve üç günde zor kontrol altına alınan yangınlarda kullanılmayan THK’ya ait söndürme uçaklarının geçen yıl Yunanistan’daki yangın hazır tutulduğu ortaya çıktı.

İzmir yangınında uçakların neden kullanılmadığına dair ilginç gerekçeler anlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin o dönemde sarf ettiği “THK yangın söndürme uçakları İzmir’de Yunanistan yangınına yardım için hazır” ifadeleri de yeniden gündeme geldi.

Bakan Pakdemirli, dün yaptığı açıklamada İzmir’in Karabağlar ilçesindeki ormanlık alanda pazar günü başlayan yangının kontrol altına alındığını söyledi. Fakat bu açıklamanın ardından yangına müdahale etmeyen söndürme uçaklarıyla ilgili tartışma daha da alevlendi.

Pakdemirli THK uçaklarının yangına neden müdahale etmediği sorusu üzerine “3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor 3 tanesi de yağ akıtıyor. Çalıştırabilenler varsa buyursunlar gelsinler çalıştırsınlar” demişti.

Oda Tv’nin haberine göre, bu açıklamadan sonra CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Bakan Pakdemirli’nin geçen sene uçaklarla ilgili yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Pakdemirli, o açıklamasında  “THK yangın söndürme uçakları İzmir’de Yunanistan yangınına yardım için hazır” ifadelerini kullanmıştı.

Pakdemirli’nin bu yöndeki sözleri, Anadolu Ajansı tarafından da haberleştirilmişti.

Pakdemirli’nin İzmir’deki yangın için “THK uçaklarının motorları arızalı, yağ akıtıyorlar” gerekçesini öne sürmesi geçen yıl yaptığı açıklamaların ortaya çıkmasının ardından daha çok tepki çekti.

Pakdemirli, THK uçaklarının kullanılmamasını böyle savundu: Uçakların motoru yok!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin