Sürpriz yok; Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası, bugün gerçekleştirilen PPK toplantısı sonrasında faizlerde değişikliğe gitmedi. Piyasalarda da faizlerin yüzde 19 düzeyinde kalması bekleniyordu. PPK, enflasyonda belirgin düşüş olana kadar parasal sıkılaştırmanın devam edeceğini bildirdi. Karar öncesinde dolar/TL 8,3150 düzeyinden 8,28’in altına gerilerken euro/TL, 10 liranın altına indi.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 17 Haziran’da gerçekleştirilecek.

TCMB, Mart ayında 100 baz puanlık faiz artırımı beklentisine karşın 200 baz puanlık artırım kararı ile faiz bugünkü seviye olan yüzde 19,00’a yükseltilmiş, Nisan ayında ise beklentilere paralel olarak sabit bırakmıştı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Banka’nın Genel Kurulu ve “Enflasyon Raporu” sunumunda, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceklerini söylemişti.

Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için yüzde 13,81, 12 ay sonrası için yüzde 11,81 ve 24 ay sonrası için yüzde 9,99 seviyesinde bulunuyor.
TCMB’nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için yüzde 12,2, 2022 yıl sonu için yüzde 7,5 seviyesinde bulunuyor. TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık yüzde 17,14 olarak açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin