Suriye ordusu, İdlib’de TSK konvoyunu vurdu: 6 şehit

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib’de Suriye Ordusu (SAA) tarafından yapılan yoğun topçu atışı neticesinde 5 asker ve 1 sivilin şehit olduğunu, biri ağır 7 askerin de yaralandığını bildirdi.

MSB’den yapılan açıklamada, İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlara, ‘bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen’ Suriye Ordusu (SAA) tarafından topçu atışının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yoğun topçu atışı neticesinde 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.”

İKİNCİ AÇIKLAMA

MSB daha sonra yaptığı açıklamada ise, İdlib’de yapılan yoğun topçu atışı neticesinde saldırıda yaralanan 1 asker ve 1 sivilin de şehit olduğu belirtildi. MSB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”İdlip’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

RUSYA: TÜRKİYE, BİZE HABER VERMEDİĞİ İÇİN SALDIRIYA UĞRADI

Rusya’dan İdlib’de 6 Türk askerinin şehit olduğu saldırıyla ilgili ilk açıklama geldi. Reuters’ın son dakika geçtiği açıklamada, “Türk askeri İdlib’deki operasyonları için bizi uyarmadığı için Suriye ordusu tarafından saldırıya uğradı.” ifadeleri kullanıldı.

AKP Sözcüsü Çelik: Rusya’ya bilgi verilmediği açıklaması doğru değil

Rusya Savunma Bakanlığı’nın “Türk Ordusu İdlib’teki operasyonları konusunda bizi uyarmadığı için Suriye hükümeti güçlerinin ateşi altına girdi” açıklamasına AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi. Çelik, “Rusya’ya bilgi verilmediği şeklindeki açıklama doğru değil. Türkiye, Rusya’ya düzenli ve anlık bilgi vermektedir.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin