Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı: Sayın Sedat Peker’in söyledikleri doğru

Beşar Caferi
Beşar Caferi

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in Türkiye’den Suriye’ye silah gönderildiği iddialarının doğru olduğunu söyledi. Caferi, Peker’in Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine 2014’te gönderdikleri mühimmatlara ek olarak konvoya TIR’lar eklendiği ve El Nusra’ya silah gönderildiği iddiasını teyit etti.

DW Türkçe’ye konuşan Caferi, Erdoğan rejiminin bu iddialar çerçevesindeki kötü davranışlarına ve suistimallerine dair kesin bilgileri olduğunu anlattı. Caferi, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Genel Sekreterliğine ve terörle mücadele alt komisyonlarına Erdoğan rejimi ile Suriye’de faaliyette olan ve ne yazık ki Türkiye ile ortak sınırımızdan Suriye’ye gelen ve sayıları binleri bulan teröristler arasındaki ilişkiye dair kesin bilgileri içeren 108 gizli mektup gönderdik. Sayın Sedat Peker’in söylediklerinin tamamen doğru olduğunu onayladığımı, teyit ettiğimi ve doğruladığımı belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

AKP REJİMİ, IŞİD’LE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

‘Sedat Peker’in Türkiye’den bazı isimlerle Suriye’deki çeşitli silahlı grupların ticari ilişkileri olduğuna dair iddialarla ilgili ellerinde veri olup olmadığı’ sorusuna ise “Sayın Sedat Peker’in, Erdoğan rejiminin -kendi aile üyeleri de dahil- petrolümüzün, doğal gazımızın, madenlerimizin ve tahılımızın çalınmasına karıştığına dair söyledikleri doğru. Çünkü, hepimiz 2015-2016 yılında petrolümüzün ve doğal gazımızın IŞİD tarafından bile çalınmasına bizzat Erdoğan’ın oğlu tarafından yönetilmesine şahitlik ettik” diyerek cevap verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin