Süper Lig’de şampiyonluğun tapusu yerli hocalarda

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

2018-19 sezonu start alırken kenar yönetiminde ezici üstünlük yerli teknik adamlardaydı. 18 takımdan sadece Fenerbahçe ve Akhisarspor yabancılara emanet edilmişti. Fenerbahçe’nin dümeninde Hollandalı Philippe Cocu, Akhisaspor da ise Boşnak Safet Suciç vardı. Gerçi Safet Susiç her ne kadar Boşnak olsa da uzun yıllar Türkiye’de hem top koşturduğu hem de teknik adamlık yaptığı için bizden biri gibiydi. Cocu ve Susiç sezonun ilk devresi bitmeden takımlarından ayrıldılar. Cocu’nun yerine geçici gelen Erwin Koeman’ında gönderilmesiyle kenar yönetimi tamamen yerli hocalara kaldı. Yerlilerden şampiyonluk ipini Galatasaray’ı çalıştıran Fatih Terim güğüsledi. Süper Lig’de son 12 yılda takımlarını hep yerli teknik adamlar şampiyon yaptı.

1959’da başlayan şimdinin Süper Lig’i o yıllardaki adıyla 1.Lig’de ilk şampiyon Fenerbahçe olurken, teknik adamlık koltuğunda Macar Ignac Molnar oturuyordu. Lig tarihimizin ilk 3 yılında Fenerbahçe iki, Beşiktaş ise bir kez mutlu sona ulaşıyordu. Her üç şampiyonluğun mimarı ise Macarlar’dı. Molnar Fenerbahçe’yi zirveye taşırken, ligin ikinci yılında Beşiktaş Andras Kuttik ile, üçüncü yılında ise Fenerbahçe Laszlo Szekely yönetiminde şampiyon oluyordu. Futbolumuzun 3 büyüklerinden Galatasaray, ligin 4. yılında ilk şampiyonluğuna ulaşırken, aynı zamanda ilk yerli teknik adamla şampiyon olan takım oluyordu. Gündüz Kılıç, 1961-62 sezonunda sarı-kırmızıları zirveye taşırken, aynı başarıyı ertesi yılda gösterdi. 1963-64 sezonuyla birlikte şampiyonluğun adresi yabancı teknik adamlar oluyordu. Tam 12 sezon boyunca yerli teknik adamlar şampiyonluğa hasret kalıyordu. Bu süreçte İngiliz Brian Birch Galatasaray’ı 3 yıl üst üste, Brezilya’lı Didi Fenerbahçe’yi iki yıl üst üste ve Yugoslav Ljubisa Spajic ise Beşiktaş’ı 2 yıl üst üste şampiyonluğa taşıdı.

1975-76 sezonuyla birlikte Türk futbolu Trabzonspor gerçeğiyle tanışıyordu. Karadeniz ekibi lig tarihimize şampiyonluğu İstanbul’dan Anadolu’ya taşıyan ilk takım olarak geçerken, teknik patronluk koltuğunda Ahmet Suat Özyazıcı vardı. Trabzonspor; İstanbul takımları, Ahmet Suat Özyazıcı ise yabancı teknik adam  hegomanyasını yıkıyordu. 1975-84 arasında Karadeniz ekibi 6 kez şampiyonluk sevinci yaşarken, takımın dümeninde hep yerli teknik adamlar vardı. Ahmet Suat Özyazıcı 4, Özkan Sümer ise 2 kez Trabzonspor’u zirveye çıkardı. Bu süreçte Fenerbahçe 2, Beşiktaş ise bir kez şampiyon olurken, teknik adamlık koltuğunda hep yabancılar oturuyordu.

İstanbul’un üç büyükleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yaşadığı şampiyonluklarda sürekli yabancı teknik adamlar vardı. En son 1962-63 sezonunda yerli teknik adamla şampiyonluk yaşayan Galatasaray’ı 24 yıl sonra ikinci yerli teknik adam olarak Mustafa Denizli 1987-88 sezonunda şampiyonluğa taşıdı. Aynı Mustafa Denizli 2000-01 sezonunda Fenerbahçe’yi şampiyonluğa taşıyan ilk yerli teknik adam oldu. Galatasaray ve Fenerbahçe’den sonra 2008-09 sezonunda Beşiktaş’ı şampiyon yapan Denizli, siyah-beyazlı kulüpte de şampiyonluk gören ilk yerli teknik adam oldu.

Yerli hocalar 1996-97 sezonunda Fatih Terim’le 8 yıl süren yabancı hegomanyasına son verdi. Galatasaray, Terim yönetiminde 4 yıl üst üste şampiyonluk görürken, takip eden sezonda Fenerbahçe’de yerli isimle mutlu sona ulaştı. 2008’den itibaren ise çalıştırdıkları takımları şampiyonluğa taşıyan isimler hep yerli hocalar oldu. 2008’de Galatasaray emanetçi Cevat Güler’le şampiyon olduktan sonra yerli hakimiyeti başlıyordu. Geçen 12 yılda Fatih Terim 4, Şenol Güneş 2, Cevat Güler, Mustafa Denizli, Ertuğrul Sağlam, Aykut Kocaman, Hamza Hamzaoğlu ve Ersun Yanal birer kez çalıştırdıkları takımlarla şampiyonluk sevinci yaşadı.

Bireysel performansta lig tarihimizin en başarılı ismi Fatih Terim oldu. Galatasaray ile 8 şampiyonluk yaşayan Terim’i, Trabzonspor’u 4 kez zirveye çıkaran Ahmet Suat Özyazıcı takip ediyor. Mustafa Denizli, Gordon Milne, Brian Birch ve Cristopher Duam 3’er kez ligimizde şampiyonluk kupasını kaldırdı. Yerli teknik adamlarla takımlarımız 26 şampiyonluk yaşadı. Yabancılar ise 35 kez şampiyonluk gördü. En çok şampiyonluk gören yabancılar Yugoslavlar oldu. 6 değişik Yugoslav teknik adam 10 şampiyonluk gördü. İkinci sırada ise 7 kez mutlu sona ulaşan İngilizler var. Ligimizde şampiyonluk gören son yabancı teknik adam 2006-07 sezonunda Fenerbahçe’yi zirveye çıkaran Brezilyalı Zico oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin