Şubat ayının zam şampiyonu kıvırcık marul oldu

AKP hükümetinin sebze-meyve fiyatlarını düşürmek için büyükşehirlerde açtığı açtığı tanzim-satış çadırları işe yaramadı. Biber ve patlıcan fiyatlarında nispi düşüşler yaşanırken bu kez başka bir sebzenin fiyatı arttı. İstanbul’da şubat ayında kıvırcık marul zam şampiyonu oldu. Fiyatı en fazla düşen ürün şehirlerarası otobüs bileti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), şubat ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 82’sinin perakende fiyatı artarken, 36 ürünün fiyatı düştü, 124 ürünün fiyatı ise değişmedi.

Şubat ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan kıvırcık marul yüzde 30,98 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Kaynak: İTO (Grafik: Sözcü)

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler; gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan yüzde 25,51 ile maydanoz, sağlık harcamaları grubundan yüzde 24,26 ile ilaçlar, gıda maddeleri grubundan yüzde 18,67 ile salatalık, yüzde 15,79 ile maç giriş bilet ücreti ve 15,54 ile mandalina oldu.

2019 Şubat ayında ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda yer alan şehirlerarası otobüs bileti ücreti yüzde 13,65 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler; yüzde 13,31 ile kadın elbisesi, yüzde 12,38 ile kadın bluz, yüzde 10,28 ile kadın kazak, yüzde 8,06 ile kadın tayyör ve yüzde 6,98 ile karnabahar oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin