Stokçu hayali, zamlar kalıcı

Haber-Yorum | İlker Doğan

İktidar temsilcileri zirve yapan enflasyonun ardından yaşanan zam yağmurlarından ‘stokçuları’ sorumlu tutup, krizi ise ‘ekonomik manipülasyon’ olarak tanımlıyor. Ancak rakamlar ‘stokçu’ iddiasını da enflasyonun düşüceği söylemlerini de yalanlıyor.

TÜİK’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı rakamlara göre eylül sonu enflasyon oranı yüzde 24,5’le son 15 yılın zirvesinde. John Hopkins Üniversitesi’nden Prof. Dr. Steve Hanke ise geçtiğimiz günlerde paylaştığı grafikle, Türkiye’de yıllık tüketici enflasyonunun eylül itibarıyla yüzde 77 olarak hesapladı. Pazar ve marketlerdeki fiyatlar göz önüne alındığında Hanke’nin oranının gerçeğe daha yakın olduğu görülüyor. Bu yılın başında 3.80 TL olan Dolar kuru bugün 6 lira 10 kuruş seviyelerinde. TL’deki değer kaybı yüzde 60’a yakın. Ülke her geçen gün daha da fakirleşiyor. Faiz yüzde 24’e tırmandı. ‘İflas erteleme’ isteyen şirketlere hergün onlarcası ekleniyor.

‘KRİZ’ DEMENİZ İÇİN NE OLMASI LAZIM!

Bütün bu ekonomik verilere rağmen partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de bir ekonomik kriz olmadığını savunuyor. 15 Eylül’deki konuşmasında artan fiyatlardan ‘stokçuları’ sorumlu tutan Erdoğan, geçtiğimiz haftaki konuşmasında ise “Yav Türkiye’de bir defa kriz yok. Türkiye’de ekonomiyle ilgili bir manipülasyon var, manipülatif hareketler var.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın damadı Hazine’nin başındaki isim Berak Albayrak da, yüksek enflasyon rakamlarının gerekçesinin fırsatçılık ve stokçuluk olduğunu iddia etmişti.

UÇAK BİLETLERİ YÜZDE 100 ZAMLANDI

Ancak eldeki veriler Erdoğan’ın yalanlarken, enflasyonun önümüzdeki dönemde daha da artacağını, zamların da kalıcı olduğunu gösteriyor. Örneklerle gidelim; TÜİK açıkladığı mayıs ayı enflasyon rakamları, yıllık tüketici fiyatı en çok artan ürünün uçak biletleri olduğunu göstermişti. Verilere göre tüketici fiyatı en fazla artan ürün yüzde 106 ile uçak biletleri oldu. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında 393 lira olan ortalama uçak bileti fiyatı, bu yılın aynı ayında yüzde 106 oranında artarak 811 liraya yükseldi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI MANİPÜLASYON MU?

Türk Hava Yolları (THY), daha geçtiğimiz ay uçak kargo gönderim ücretine yüzde 81 oranında zam yaptı. Manipülasyon nerede? Son üç ayda elektirik ve doğalgaza 3’er kez zam geldi. Konutta doğalgaza zam oranı yüzde 30, işyerlerinde ise yüzde 54’ü buldu. Aynı dönemde yapılan elektirik zamlarının oranı ise yaklaşık yüzde 40. Geçtiğimiz yıl haziran ayında 4.94 lira olan benzin, bugün 6,9 lira. Aynı dönemde mazotun litresi ise 4,30 liradan 6,29 liraya fırladı.

YÜZDE 10 İNDİRİM ENFLASYONU DÜŞÜMEZ!

Yüksek enflasyonla mücadele için açıklanan program beklentileri karşılamanın çok ötesinde. Hazine Bakanı Berat Albayrak, bazı şirketlerin ürünlerinde yüzde 10 indirim yapmasının enflasyon oranını yüzde 10 aşağı çekeceğini düşünüyorsa fena halde yanılıyor! Yine aynı mücadele çerçevesinde zabıtaların etiket avına çıkması ya da enflasyonla mücadele için bir internet sitesi kurulması da hiç bir yarar sağlamayacak. Albayrak’ın, 2,5 ay boyunca doğalgaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağını sanki müjde verir gibi açıklamasının da enflasyon üzerinde hiç bir etkisi olmayacak. Ancak doğalgaz ve elektirik fiyatlarına son 3 ayda yapılan ve yüzde 50’yi bulan zamların geri alınmasının enflasyona olumlu etki edeceğini söyleyebiliriz.

SONUÇ OLARAK: DAHA DA FAKİRLEŞECEĞİZ

Bütün bu gerçek rakamlar gösteriyor ki, stokçular hayali, manipülasyon iddiaları ise gerçekleri yansıtmıyor. Maalesef sokaktaki enflasyon yüzde 50’leri çoktan aştı. Elektirik ve doğalgaza daha geçen hafta gelen zamlar henüz piyasaya yansımadı. Sonuç olarak; enerji fiyatlarına yapılan zamlar geri alınmadıkça enflasyonun düşmesi mümkün değil, aksine daha da artacak. Bunun doğal sonucu olarak da zamlar kalıcı olarak devam edecek.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin