Sri Lanka Başbakanı kafa karıştırdı: Saldırı önlenebilirdi

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Sri Lanka’yı Paskalya Bayramı’nda kana bulayan ve 290 kişinin öldüğü, 500’den fazla insanın yaralandığı saldırıların faillerini bulmaya yönelik operasyonlar son hızıyla devam ediyor. Sri Lanka polisinin terörle mücadele özel birimleri STC, dün yakalanan şüphelileri sorgulaması üzerine elde ettiği bilgilerle, Pazar sabahı patlamanın yaşandığı Colombo’daki St Anthony’s Kilisesi yakınlarında seyreden şüpheli bir minibüse operasyon düzenledi. Ele geçirilen araçtaki bomba kontrollü bir şekilde patlatılırken, olay yerinde herhangi bir can kaybı veya hasar konusunda henüz bir bilgi paylaşılmadı.

Şüpheli araç yanında, STC, liman bölgesindeki bir otobüs durağında 87 adet fünye ele geçirdi. Fünyelerin 12’si durakta bulunurken, 75 fünyede yakındaki bir çöplükte ele geçirildi.

Gazetecilere konuşan Başbakan Ranil Wickremesinghe, saldırının istihbaratının önceden alındığını, ama hükümetin yeterli önlemleri almadığını söylemesi ülkede kafa karışıklığına sebep oldu. Sri Lanka’da Devlet Başkanı Maithripala Sirisena aynı zamanda Savunma Bakanı. Başkan Sirisena ve Başbakan Wickremesinghe siyasi rakipler ve dünkü kanlı eylemlerde sorumluluğu birbirlerinin üzerine atıyor.

Sri Lanka Müslümanları Paskalya saldırılarını kınadı

Tüm Seylan Cemiyet-ül Ulema (ACJU), ülkedeki Müslümanlar adına, Pazar günü sabah ve öğleden sonra insanların Paskalya bayramını kutladığı kiliselere ve otellere yapılan terörist saldırılarını şiddetle kınadı.

ACJU Başkanı Müftü M.Rizwe bildirisinde şunları söyledi, “Bu (saldırılar) hiçbir insanın herhangi bir nedenle tahammül edemeyeceği utanç verici ve haksız eylemlerdir. Saldırılar belirli bir dini topluluğa, kutsal bir günlerinde yapıldığı halde, tüm Sri Lankalar için çok üzücü bir gündür”.

Sri Lankan Müslümanları olarak Hristiyan kardeşlerimize bu kederli günlerinde dayanışma, sevgi,  şefkat kollarımızı açıyoruz diyen Müftü Rızvi, tüm Sri Lankalıları, özellikle camilerin mütevelli heyetleri de dahil olmak üzere Müslüman topluluğu, kan bağışı yapmaya, yaralılara maddi ve  psikolojik destek sağlayarak kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaya davet etti.

Seylan Cemiyyet-ül Ulema ayrıca, saldırıdan Müslümanları sorumlu tutan ve çeşitli medya kanalları ile yayılan “asılsız” iddiaların yayılmasının engellenmesi ve olası toplumsal çatışmaların önlenmesi amacıyla, tüm dini ve sivil liderlere, elele vererek, etki edebilecekleri insanlara rehberlik etmeleri ve sükuneti sağlamaları çağrısında bulundu.

Dün gerçekleşen dokuz bombalı saldırıyı henüz üstlenen olmazken, Fransız haber ajansı AFP, Sri Lanka Emniyet Müdürü Pujuth Jayasundara’nın 10 gün önce, Ulusal Tevhid Cemaati’ne (National Thowheeth Jama’ath- NTJ) üye intihar bombacılarının ünlü kiliselere saldırı planlandığına dair üst düzey polis şeflerine istahbarat uyarısı verdiği belgeyi gördüğünü yazdı. Uluslararası medya da haberlerinde NTJ’yi şuçlamaya başladı.

İngiliz milyarder üç kızını kaybetti

İngiltere’nin en büyük toprak sahibi olarak bilinen, Bestseller giyim mağazaları ve ASOS firmasındaki en yüksek hissesi ile Danimarka’nın en zengin işadamı Anders Holch Povlsen’in, Paskalya Bayramı’nı Sri Lanka’ya geçiren üç kızı bombalı saldırıda hayatını kaybetti. Holch’un üç kızını kaybettiğini Danimarka Dışişleri Bakanlığı doğruladı.

Sri Lanka’da yeni bir iç savaştan korkuluyor

Sri Lanka’da çoğunluğu Hindu olan, nüfusun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan Tamilleri temsil ettiğini söyleyen Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütü, ülke nüfusunun yüzde 70’ini oluşturan Budist Sinhalalara karşı silahlı mücadeleye girişmişti. 26 yıllık silahlı çatışma 2009’un sonunda Sri Lanka ordusunun zaferi ile sonuçlandı. Kuzey’de bağımsızlık için mücadele eden LTTE örgütü, daha çok Tamillerle aynı bölgede yaşayan ve Tamilce konuşan Müslümanların bir kısmını topraklarından sürmüş ve öldürmüştü. Sri Lanka’daki sivil toplum örgütleri, bu sefer nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Müslümanlar ve Sinhalalar arasında yeni bir iç çatışma konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sri Lanka Hint deniz yolları üzerinde çok stratejik bir konumda bulunuyor. Ada Hindistan’ın güvenliği açısından çok önemli. En son Çin, borcu ödenmediği için Hambantota’da inşa ettiği limana el koymuştu. 1505’ten sonra Portekiz, Hollanda ve İngiltere olmak üzere 443 yıl boyunca sömürge olan Sri Lanka, 4 Şubat 1948’de bağımsız oldu.Tamil savaşı boyunca İngiltere, Fransa gibi ülkelerin dışişleri bakanları arabuluculuk için geldi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin