S&P’den sonra Moody’s de Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu aşağıya çekti. Ba1 olarak belirlenen yeni not, “yatırım yapılabilir” seviyesinin altında kalmış oluyor. Görünüm ise, ‘durağan’ olarak belirlendi.

Açıklamanın hemen ardından dolar, 2.97 liraya yükseldi.

Moody’s’in not indirimi kararını iki sebebe dayadığını açıkladı:

1) Ülkenin artan dış finansman ihtiyacı.
2) Önceden destekleyici olan kredi temelleri, büyüme ve kurumsal yapıların zayıflaması.

Moody’s 21 Eylül’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin oluşturduğu havayı atlattığını belirtmiş, bu da not indirim riskinin azaldığı şeklinde yorumlanmıştı.

Moody’s ayrıca büyüme konusunda da karamsar öngörülerde bulunuyor. Türkiye’nin 2016-19 yılları arasında en fazla yüzde 2.7 büyüyebileceğini hesaplayan kuruluş, Mayıs 2013’te ülkenin notunu Baa3 ile yüksek bir noktaya getirdiğinde “büyümenin bu kadar yavaşlayacağını tahmin etmediklerini” de belirtti.

20 Temmuz’da Standart’s & Poor’un da (S&P) yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdiği Türkiye’nin notu, yalnızca Fitch’te yatırım yapılabilir seviyesinde. S&P’ye göre Türkiye’nin görünümü ise negatif.

Erdoğan: Umursamıyorum, bunu kasıtlı yapıyorlar
Bloomberg’in sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bankaların Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyalini önemseyerek, yatırımcıların önünü açması gerektiğini söylemişti. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini hiç umursamadığını belirten Erdoğan, “Bunu kasıtlı yapıyorlar” demişti.

Mehmet Şimşek: Türkiye’nin temelleri sağlam ve şoklara karşı dirençli

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye kararına ilişkin olarak, Twitter hesabından şu değerlendirmeyi yaptı: “Rating kuruluşlarına vereceğimiz en iyi cevap yapısal reformları daha da hızlandırmak, mali disiplini korumaktır. Durmak yok reformlara devam.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin