Sözcü yazarı Saygı Öztürk, OHAL Komisyonu’nda bardağın dolu tarafını gördü!

HABER-YORUM | MURAT KORKUT

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kamudaki görevlerinden ihraç edilen 133 bin kişiden 125 bin 678’i göreve iade için Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

OHAL Komisyonu bugüne kadar 13 bin 170 kişinin göreve dönmesine karar verirken 99 bin 140 kişinin başvurusunu reddetti. 15 Temmuz’dan sonraki OHAL sürecinde ‘bakanların en fazla kim ihraç etti’ yarışına girdiğini görmezden gelen Sözcü yazarı Saygı Öztürk, hiçbir mahkeme kararı olmadan sadece kanaat ve yaftalamayla ihraç edilen 133 bin kişiden haklı olan 13 bin kişinin işe iade edildiğini yazarken 99 bin kişinin suçlu olduğu gerekçesiyle başvurularının OHAL Komisyonu’nca reddedildiğini yazması tepki çekti.

99 BİN 140 KİŞİNİN BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra cemaatle bağlantılı oldukları iddiasıyla hiçbir mahkeme kararı olmadan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden uzaklaştırılan kişilerle ilgili bir haber hazırlayan Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, 4 yıldır dosyaları sonuçlandıramayan OHAL Komisyonu’nun bugüne kadar yaptıklarının dökümünü çıkardı.

23 Ocak 2017’de kurulduktan sonra KHK’lılar tarafından yapılan başvuruları 4 yıldır bitiremediği için görev süresi 25 Aralık 2020’de 1 yıl daha uzatılan OHAL Komisyonu’na toplam 125 bin 678 dosya ulaştırıldı. 240 personelin görev yaptığı OHAL Komisyonu, başvuru yapan 125 bin 678 kişinin dosyasından 112 bin 310’unu inceledi.

13 bin 368 dosyanın incelenmesi ise 2021 yılına kaldı. OHAL Komisyonu, bu dosyalardan 13 bin 170 için “kamudaki görevlerine dönmelerinin uygun bulunduğuna” karar verirken 99 bin 140 kişinin başvurusu ise reddetti.

Komisyona, KHK ile ihraç edilenlere ilave olarak rütbeleri alınan 3 bin 213 ve yurtdışı öğrenimle ilişikleri kesilen 270 öğrenci ile haklarında kapatma kararı alınan 2 bin 761 kurum ve kuruluş da başvurdu.

GÖREVE İADE KARARI ÇIKMASINA RAĞMEN BİNLERCE KHK’LI İŞİNE BAŞLAYAMADI

Kamuya dönüşlerine karar verilenlerin geçmişe dönük mali ve sosyal haklarını da alabileceğini belirten Saygı Öztürk 13 bin 170 kişiden kaç kişinin aktif olarak göreve başladığına dair ise bir bilgi vermedi. Göreve iade kararı çıkmasına rağmen binlerce KHK’lının keyfi olarak işine başlayamadığını görmezden gelen Saygı Öztürk, ‘‘Komisyon tarafından yapılan incelemede başvurucunun terör örgütleriyle irtibatı tespit edilenlere ilişkin verilen ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içerisinde Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca belirlenen Ankara İdare Mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabiliyor.’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Saygı Öztürk ve Sözcü Gazetesi KHK lilarin hakkını savunmaz.Cunku insanlara KHK ile muamele eden zihniyetin sözcüsü onlar.KHK lar onların hoşuna gidiyor.Yapilan haksızlıklara seviniyor onlar. Çünkü kendileri istiyor böyle olmasini

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin