Soylu: Dünyada bizim kadar sağlıklı işleyen göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim

Süleyman Soylu

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Türkiye’nin göçmen politikasına ilişkin yaptığı görüşmeyi aktardı. Alçı’nın aktardığına göre Soylu, “Çok iddialıyım Nagehan Hanım! Dünyada bizim kadar kapsamlı ve sağlıklı işleyen bir göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim. Bu politikayı yapan ve uygulayan tek lider var: Recep Tayyip Erdoğan.” ifadelerini kullandı.

AFGANLAR BİZİM İNSANIMIZ

Taliban’ın Afganistan’da sınırlarını genişletmesiyle Türkiye’ye artan göçlerin ardından ülkedeki sığınmacı politikası tartışmalara neden oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaşanan tartışmalara ilişkin Alçı’ya yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi:

“Afganistan ve Pakistan’dan gelenler bizim insanlarımız Nagehan Hanım. Bize hep kardeş olmuş iki ülkeden bahsediyoruz. Kaldı ki şu sıra oradan gelen büyük bir dalga da yok. 2019’da düzensiz göç kapsamında ülkeye girmeye çalışan 201 bin Afganlı yakalamıştık o yıl yakalanan kayıtsız ve yasadışı göçmenlerin toplamı 400 bindi. Bu yıl ise yasa dışı yollardan girmeye çalışan 70 bin kişi tespit ettik, bunların içinde Afganların rakamı 25 bin. 201 bine 2019’da ses çıkarmayanlar bu gün 25 bin ile ortalığı inletiyorlar. Bu tamamen algılar üzerinden bir operasyon.”

TEK ANLAYAN LİDER MERKEL

“Türkiye insani göç politikası izliyor. Hem kendini düzensiz göçten koruyor hem de hayatını kurtarmak için bize sığınanlara yönelik insani vazifesini yapıyor. Dünyada bizim kadar kapsamlı ve sağlıklı işleyen bir göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim. Bu politikayı yapan ve uygulayan tek lider var: Recep Tayyip Erdoğan. Yapılanın önemini tek anlayan lider ise Angela Merkel.”

BOLU BELEDİYE BAŞKANI ÖZCAN’IN AÇIKLAMALARI

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancıların su faturalarına 10 kat zam yapılacağı açıklamasını da değerlendiren Soylu, “Ben bu insanlığa aykırı çağrıya özellikle sessiz kaldım. İnsanlar kötülüğün gücünü görsün istedim. Yabancı düşmanlığı ya da göçmen düşmanlığı bizim özümüzde yoktur. Batı’daki ırkçı akımlardan kaynaklıdır bu. Bizim geleneğimiz, inancımız, kültürümüz din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanı sevmeyi öğretir. Türk töresi bunu gerektirir.” şeklinde konuştu.

TOPLAM YABANCI SAYISI 5,5 MİLYON

Süleyman Soylu, Türkiye’deki yabancıların verilerini de şöyle paylaştı: “Ülkemizdeki yabancı sayısı tam 5,5 milyon. Bunun 3 milyon 650 bini Suriye kökenli. Suriyelilerin 1 milyon 150 bini ikametli, 400 bini mülteci, geri kalanı da geçici koruma statüsünde. Toplam sayı içinde kayıtsız yani yasadışı göçmen sayısı sadece 200 bin civarında. Bunların içinde vize vs gibi normal yollarla gelip kalmış olanlar da var.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

4 YORUMLAR

 1. “N’olur Reis!
  Bakın siz ABD’ye “süpürmeyin, kullanın” mesajını ilettiniz; Başbakan oldunuz, Cumhurbaşkanı oldunuz, Başkan oldunuz…
  Beni de süpürmeyin, her daim biatımı yenileyip sizin en büyük lider olduğunuzu vurguluyorum!
  İçişlerinden alsanız bile, hiç olmazsa Dişişleri Bakanı yapın; Bakın Merkel ablayı da andım…
  Yok yok “Dişişleri” mi dedim? Yanlış olmuş, dil sürçmesi Dışişleri, Dışişleri…”

 2. “Dünyada bizim kadar kapsamlı ve sağlıklı işleyen bir göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim” derken kastettiği, mültecilerin ülke siyaseti ve ekonomisi için kullanılmasıysa doğru söylüyor ama eğer kastettiği mültecilerin insan onuruna ve uluslarası hukuka uygun bir şekilde hakettikleri imkanların verilmesi, sömürülmeden entegrasyonlarının sağlanmasıysa düpedüz yalan söylüyor.

  Türkiye insanı, AB ülkelerinin mültecilere sağladığı imkanları biliyor mu acaba?
  Bırakın onu ne kadar mülteci barındırdığımızı biliyor mu?
  Barındırdığımız mülteciler için AB’nin bugüne kadar TC’ye ne kadar yardım yaptığından haberi var mı?

  Sağlıklı işleyen bir göç yönetimiymiş! Dünya’da daha iyisi yokmuş.
  Erdoğan’ın, “Avrupa insanı aşı olurken para ödüyor” sözü ne kadar doğruysa, bu iddia da o kadar doğru.
  Erdoğan, yalanı ortaya çıkınca ne kadar özür dilediyse, bu da vaadine o kadar sağlık kalır ve adını değiştirir.

  Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın sitesi:
  https://www.gam.gov.tr/tr/

  Almanya’daki muadili:
  https://www.gam.gov.tr/tr/

  Sayın Bakan’ın ya da etrafındakilerin 5 dk zamanları varsa, girip bir baksınlar bakalım.

  Hey yavrum hey!
  “Eynes-Sera, mines-Süreyya…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin