Sosyal medyadaki tecavüz listesi paylaşımı yapan AKP’liye takipsizlik kararı!

Sosyal medya üzerinden Canan Kaftancıoğlu, Berna Laçin, Feyza Altun ve Nevşin Mengü’yü hedef göstererek tecavüz listesi yayınlayan ‘‘elmeru_baba” ismini kullanan bir caminin dernek başkanı olan Kadir Gözoğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

Oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Avukat Feyza Altun hakkında yapılan “Darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, Berna benim, Feyza Altun benim. Canan’ı ben almam. Aklınızdan bile geçirmeyin, şimdiden söyleyeyim” şeklindeki ahlaksız paylaşımı ağır eleştiri sayan savcılık, soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Sosyal medya kullanıcılarının büyük tepki gösterdiği paylaşım hakkında oyuncu Berna Laçin de savcılığa şikâyette bulunmuştu. Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan Kadir G., hakkında “sesli ve yazılı görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlattı.

AĞIR ELEŞTİRİ, KABA SÖZ!

Soruşturmayı tamamlayan savcılık, paylaşımı yapan Kadir G., hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, tehdit suçu bakımından atılı suçun unsurlarını oluşturacak eylemin bulunmadığını belirtildi.

Takipsizlik kararında Yargıtay kararlarına atıfta bulunularak, söz konusu davranışın “ağır eleştiri niteliğindeki davranış”, “kaba söz” ve “kaba ve nezaket dışı hitap tarzı” olduğu belirtilerek, bu tür davranışların hakaret suçunu oluşturmayacağı savunuldu.

Kararda ayrıca, “Açık olmayan bazı sözlerin hakaret kapsamına girip girmediğinin değerlendirilmesi için bu sözlerin içeriğinin bulunması ya da çok açık biçimde anlaşılır olması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Sosyal medya üzerinden ağza alınmayacak taciz ve hakaret dolu mesajları atan AKP’nin ‘Milli Hesapları’ daha da ileriye giderek kamuoyu önündeki önemli kadınları kendi aralarında paylaşıp tecavüz listesi yayınlamıştı.

Kadir G., Twitter’da ‘elmeru_baba’ kullanıcı adıyla 1 Mayıs’ta şu çirkin paylaşımı yaptı: “herkes yazmış darbeye yeltenirlerse, Nevşin benim, berna benim, feyza altun benim. Cananı ben almam aklınızdan bile geçirmeyin şimdiden söyliiim.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin