‘Erdoğan’a suikast girişimi’ iddiasıyla yargılanan 3 yaver daha tahliye edildi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda gerçekleşen eylemlere ilişkin davada suikast timine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerini söylemekle suçlanan Cumhurbaşkanı yaverleri Mete Semercioğlu ve Erkan Kıvrak’ın tahliye edildiği ortaya çıktı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Temmuz’da görülen darbe girişiminin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı ayağına ilişkin davada esas hakkındaki mütalaa açıklandı. Savcı mütalaasında 90 sanığın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Sanıklardan 134’ü hakkında ise “darbeye teşebbüse yardım” suçundan 20 yıla kadar hapis talep edildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Savcı, Kara Yaver Mete Semercioğlu, Hava Yaver Erkan Kıvrak ve Deniz Yaver Şafak Deliacı’nın “darbeye teşebbüse yardım” suçundan 20 yıla kadar hapse mahkûm edilmesini istedi. Mütalaada bu isimlerin, Erdoğan’ın başyaveri eski Albay Ali Yazıcı ile birlikte Erdoğan’ın darbe girişimi sırasında bulunduğu yeri öğrenip suikast timine haber verilmesi konusunda karar aldıkları iddia edildi.

Yaverlerin yaptıkları plan doğrultusunda Erdoğan’ın yerini öğrendikleri ve suikast timine bildirdikleri savunulan mütalaada, eylemlerin darbeye teşebbüse yardım suçunun yanı sıra “Cumhurbaşkanına suikast suçuna yardım” suçunu da oluşturduğu ancak tüm bunların bir bütün olarak değerlendirildiğinde “anayasayı ihlal suçuna yardım” olduğunun anlaşıldığı ifade edildi. Mütalaanın ardından mahkeme, duruşma sonunda verdiği ara kararla Semercioğlu ve Kıvrak’ın tahliyesine karar verdi. Mahkeme, daha önce mart ayında da Erdoğan’ın deniz yaverliğini yapan Deliacı’yı tahliye etmişti.

Erdoğan’ın başyaveri Ali Yazıcı ise darbeyi planlayan Yurtta Sulh Konseyi’nin üyesi olduğu gerekçesiyle Genelkurmay çatı davasında yargılanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı. Erdoğan’ın bir diğer yaveri olan Furkan Özdaban da cemaat üyesi olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada 10 yıl hapse mahkûm edilmişti. Jandarma Yaver İsmail Terzi ise darbe girişimi sırasında izinliydi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin