Son rakamları veren CHP Sözcüsü: Adalet ve İçişleri bakanlarının eli oy çuvalında ne arıyor?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak

CHP sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu ile AKP’li Binali Yıldırım arasındaki oy farkını açıkladı. Öztrak, Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki farkın 17 bin 919 oy olduğunu söyledi. Öztrak, partili olan adalet ve içişleri bakanlarının da ellerini oy çuvallarının içinden çekmesini istedi.

CHP sözcüsü Faik Öztrak, basın toplantısı yaparak, yerel seçim sonrasındaki itiraz sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

Geçersiz oylarla ilgili şerh yok

AKP’nin geçersiz oylara ilgili itirazlarını hatırlatan Öztrak, “Sandık başında geçersiz oylarla ilgili herhangi bir şerh yoktur.” dedi. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a tavsiyede bulunan Öztrak, “Milletin oylarıyla uğraşmasın, hukuki değildir. Bunu ben değil YSK’nın 2014 yılındaki Mansur Yavaş kararı söylüyor.” ifadesini kullandı.

YSK hakimlerine de seslenen Öztrak, “İtirazlar da YSK’nın kararları da iyi niyetli değil. YSK hakimlerini uyarıyorum; yaratacağınız kargaşanın altından siz de kalkamazsınız.” dedi.

Öztrak’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Partili olan adalet ve içişleri bakanlarının elleri çuvalların içinde ne aramaktadır? Türkiye benzer bir senaryoyu 20015 yılında yaşanmıştır. 7 Haziran’da sandıktan çıkamayan iktidar, çeşitli kumpaslarla seçimi tekrarlatmıştır.

Seçim sandığından bir darbe çıkarmaya çalışan bu kepazeliğe halkımız müsaade göstermeyecektir. Sandıktan çıkan millet idaresinin masa başında gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

Bülbül atılan sandıktan karga çıkarma gayreti

Seçim güvenliği ayaklar altına alındı, ‘Hukuk süreci devam ediyor’ denmesi milletimizin bülbül attığı sandıktan karga çıkarma gayretidir.

Milletimiz sandıkta İstanbul Mansur Yavaş, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu demiştir. Binali Yıldırım’ın aldığı oy 4 milyon 153 bin 582 oy, İmamoğlu’nun aldığı oy 4 milyon 171 bin 501’dir. İmamoğlu 17 bin 919 oy farkıyla öndedir. Müdahale olmazsa bu sonucun değişmeyeceğinden eminiz.

İstanbul’da oyların yeniden sayılmasından korkmuyoruz. Sayım sürecinden sonuç çıkmayacağını anlayan AK Parti yetkilileri seçimlerin yenilenmesinden söz etmeye başladılar; mızıkçılık yapıyorlar, şapkadan tavşan çıkarmaya çalışmaktadır.

Erdoğan milletin iradesini görmezden geliyor

Erdoğan milletin iradesini görmezden geliyor. ‘Ben belediye meclisleri üzerinden belediye başkanlarını çalıştırmam’ demek, milletin iradesini açıkça görmezden gelmektir.

Egemenlik YSK’da değil, kayıtsız şartsız milletindir. Milli irade keyfi olarak mahkemeye götürülemez. Seçim bitmiştir, Türkiye bir an önce mutfaktaki yangına ve boş tencereye odaklanmalıdır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin