HDP: 24 Haziran’da vekillerimizi çalanlar, şimdi belediyelerimizi çalıyor

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, İstanbul'da basın toplantısı düzenledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Doğu ve Güneydoğu’ya seçmen taşınarak seçim sonucunun değiştirildiğini belirtti. Temelli, “24 Haziran seçimlerinde Şırnak ve Hakkari’de birer vekilimizi çalmışlardı. Şimdi aynı yöntemle belediye başkanlarımızı çalıyorlar.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, seçim sonrası yapılan müdahaleler, Kars, Muş ve İstanbul’da yaşananlara ilişkin İstanbul il binasında basın açıklaması yaptı.

“Şırnak’ı kazanmadınız, gasp ettiniz”

Türkiye’nin her yerinde seçimlerde büyük usulsüzlüklerin yapıldığını söyleyen Pervin Buldan, “Türkiye Cumhuriyeti tarihine baktığımızda bu dönem olduğu kadar hukuksuzlukların yapıldığı bir dönem olmadığını görüyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanının her seçim mitinginde konuşmasını kin ve nefretle yaptığını ilk kez gördük.” şeklinde konuştu.

Şırnak, Beytüşebbap, Uludere, Muş ve Malazgirt’te halkın iradesinin gasp edildiğini söyleyen Buldan, “Şırnak’ı HDP’nin elinden aldık” demenin akla ziyan olduğunu söylemek isteriz. Dışarıdan 12 bin seçmen Şırnak’a götüreceksiniz, 142 belgesi ile oy kullandırtacaksınız ondan sonra da ‘Biz Şırnak’ı HDP’den aldık’ diyeceksiniz. Hayır siz Şırnak’ı kazanmadınız, Şırnak’ı gasp ettiniz!” dedi.

“Patron halktır, halk kararını vermiştir”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Patron YSK, son kararı o verecek” sözlerini eleştiren Buldan şöyle devam etti:

“Patron halktır, halk kararını vermiştir. Seçimini yapmıştır. Burada yapılması gereken şey şudur; YSK bu sonuçları kabul etmek zorundadır ve ardından sonuçları kesinleştirip mazbataları belediye başkanlarına ve eşbaşkanlara vermek zorundadır. Özellikle HDP’nin yaptığı itirazların derhal kabul edilmesi gerekir. Bu itirazların kabul edilmemesi iktidarın HDP’ye yaklaşımını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Temelli: YSK Anayasa ve yasalara uymalıydı

Buldan’ın ardından konuşan Temelli ise seçim sürecinde maruz kaldıkları tehdit dili ve nefret söyleminin seçimlerden sonra da devam ettiğini belirtti. Temelli şunları söyledi: “Seçim sonuçlarının çok net kesinleştiği yerde mazbataları vermek yerine seçim sonuçlarını yok sayan bir akıl devrededir. Bugün kazandığımız bir çok yerde akla sığmayacak itirazların yapıldığını ve hatta seçimlerin yenilenme taleplerinin yapıldığını görüyoruz. Oysa burada YSK’ya çok önemli bir iş düşüyor: Anayasa, hukuk ve yasalara uymak. Ne yapabilirdi, ilkeli bir tavır sergileyebilirdi.”

“Şimdi de belediyelerimizi çalıyorlar”

Muş, Malazgirt, Viranşehir ve Tatvan’da haklarının gasp edildiğini savunan Temelli, “Bölgede yerleşik olmayanların oy kullanması sonucu sonuçlar değiştirilmiştir. Tıpkı 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi Şırnak ve Hakkari’de birer vekilimizi çalmışlardı şimdi aynı yöntemle belediye başkanlarımızı çalıyorlar. Bunun hiçbir meşruiyeti yoktur.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin