Son istismar: Ezan

HABER | YUSUF DERELİ, İSTANBUL Tr724

Cumhur İttifakı, dini ve dini sembolleri kullanmaktan vazgeçmiyor. İktidar temsilcileri bu kez ‘ezan’ manipülasyonuna sarıldı. Önceki gün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, polisleri protesto eden kalabalığı ‘ezan düşmanı’ gibi gösterdi. Dün ise ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli, “Ezanı ıslıklamak, küfrü alkışlamaktır.” diyerek 8 Mart’ta Taksim’deki gösterilerde ezanın ‘protesto edildiği’ iddialarına katıldı. Diyanet Sen ise adeta yangına körükle giderek, gösterilere katılanlar hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi. İktidara yakın gazetecilerin ‘ezanın protesto edildiği’ iddialarının doğru olmadığı yönündeki uyarılarına, özür ve düzeltme mesajları atarken, Cumhur İttifakı, manipülasyondan ve milleti düşmanlaştırmaktan vazgeçmiyor.

‘Ezan’ manipülasyonu kar topu gibi büyüyor. İktidar temsilcileri ve ortağı MHP, Taksim’deki gösterilerde ezanın protesto edildiğini çürüten görüntülere rağmen milleti ayrıştırmayı inatla  sürdürüyor. İktidara yakın Süleyman Özışık, Taha Ün, Yıldıray Oğur, Cemile Bayraktar ve Fatih Tezcan gibi isimlerin bu konudaki uyarıları da bir işe yaramıyor. Başta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Cumhur İttifakı’nın temsilcileri ‘ezan ıslıklandı’ yalanıyla toplumun bir yarısını diğerine düşman ediyor.

‘TEPKİMİZ EZANA DEĞİL, POLİSEYDİ’

İktidar temsilcilerinin ‘ezan protesto edildi’ iddialarına 8 Mart Feminist Yürüyüş Platformu’ndan da cevap geldi. Ezanın değil polis müdahalesinin protesto edildiğini bildirilen açıklamada, “16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışıldı. Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere.” denildi.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERDİ, SARIKLI BİR GRUP YÜRÜDÜ

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü miting konuşmasında Taksim’de gösteri yürüyüşüne katılan CHP ve HDP’lileri hedef göstermişti. Erdoğan, “Önceki gün CHP ve HDP öncülüğünde İstanbul Taksim’de güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup ezana ıslaklarla sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Bu ezan ve bayrak düşmanları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz.” demişti. Aynı gün gece yarısı cübbeli sarıklı bir grup Taksim meydanında ‘Ezana uzanan eller kırılsın’ sloganlarıyla yürüdü!

BAHÇELİ DE KOROYA KATILDI

Dün AKP’nin ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ‘ezanın protesto edildiği’ iddialarına katıldı. Partisinin Ankara Etimesgut’taki seçim ofisi açılışında konuşan MHP lideri Bahçeli, “Ezanı ıslıklamak küfrü alkışlamaktır, batılı selamlamaktır, iblise selam durmaktır. Mukaddes ve millete ihanettir.” ifadesini kullandı. AKP’li Ömer Çelik de konuyla ilgili konuştu: “Ezanla hesaplaşma içindeler, orada ezan protestosu yapıldı.”

DİYANET SEN DE TOPA GİRDİ

Konu sadece siyasetçilerin değil, Diyanet-Sen’in de gündemindeydi! Sendikadan yapılan açıklamada, aksi yöndeki görüntülere rağmen, kalabalığın ezanı ıslıklarla protesto ettiği belirtildi. “Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez.” denilen açıklamada, protestoya katılanlar hakkında yasal işlem başlatılması istendi.

Taksim’de yaşanan protestolara ilişkin görüntüler iktidar temsilcileri ve ortağı MHP’yi yalanlıyor. Buna göre polisin sert müdahalesi ve gaz bombası kullanmasına tepki gösteren kadınlar ıslıklar ve düdüklerle emniyet güçlerini protesto ediyor. Tam bu sırada ezan okumaya başlıyor. Protesto edilen ezan değil, polis. Ancak buna rağmen Cumhur İttifakı temsilcileri ‘ezan’ manipülasyonuyla insanları birbirine düşman etmekten vazgeçmiyor.

Kutsallarla oynamayın, sonunu kestiremezsiniz!

İktidar temsilcilerinin milletin ortak değeri olan ‘ezan’ üzerinden toplumu ayrıştırma çabası sosyal medyada büyük tepki çekti. İşte o tepkilerden bazıları:

Gazeteci Levent Gültekin: “Kabataş yalanından sonra Ezan yalanı ile toplumu birbirine düşman ediyorlar. İktidarın 3-5 oy almak için ülkeyi tahrip eden politikalarına prim vermek ülkeye kötülük etmektir.”

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu:  “Oy İçin, seçim kazanmak için insanları yalanlarla kışkırtmak, ezan provokasyonu yapmak yanlıştır. Din üzerinden, ezan üzerinden yapılan provokasyonların nerede duracağını kimse kestiremez. Kutsallarla oynanmasın, sonunda en kutsal olan insan zarar görür.”

Gazeteci Nihal Bengisu Karaca: “Konu, yapılan açıklamada protesto edilenin ezan değil, polis barikatı olduğunun ortaya konmuş olması. Özellikle ezanı hedef alan bir kasıt yoksa bu ithamı sürdürmek yanlış.”

YAZIKLAR OLSUN…

CHP Milletvekili Özgür Özel: “Kadınlar tüm dünyada yürüdü. Ama İstanbul’da YASAK! AKP kadınlara gaz sıktırıyor. Kadınlar bunu düdükle, ıslıkla protesto ederken ezan başlıyor. Bunu seçime malzeme yapmak ne acizliktir. Yazıklar olsun!!”

Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam: “Burada polisin kalabalığı sıkıştırması sonucu insanlar ezilme tehlikesi geçiriyor; panikle ve polis engeline karşı protesto ıslıkları ve çığlıklar yükseliyor. Ezan daha sonra başlıyor, insanlar ezanı duymuyor bile.”

DİN İSTİSMARINDA SON NOKTA: EZAN

CHP Milletvekili Veli Ağbaba: “Ezanı protesto ettiler”diyerek, yeni bir Kabataş yalanı yaratmaya çalışanlara millet inanmıyor. ‘Beka’ tutmadı, ‘teröristler’ tutmadı, ‘cennet’ vaadi tutmadı. AKP’nin din, vatan istismarında geldiği son nokta: Ezan”

Gazeteci Yıldıray Oğur: “O videodan ezan protesto edildi ithamı zaten çıkarılamazdı. Artık bu iddiayı ileri süren, yazan, konuşanlara düşen, iş tehlikeli boyutlara varmadan, daha fazla yayılmadan paylaşımlarını, haberlerini kaldırmaktır”

HABLEMİTOĞLU: EZAN HEPİMİZİN!

Şengül Hablemitoğlu: “Ezanı protesto etmez kadınlar. Bugüne kadar etmediler de… Ezan hepimizin. Kadınlar ayrıştırıcı, ayrılıkçı değiller. Hastalıklı ve insanlık dışı erilliğinizle ezan ve dini değerleri araçsallaştıran daima sizler oldunuz ve çok acınaklı ve zavallısınız…”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: “Din ve inanç üzerinden ayrışma ve provokasyonun nereye gideceğini kimse bilemez. Bu iş kaşımaya, insanları sokağa davet etmeye gelmez.”

Gazeteci Cemile Bayraktar: “Erdoğan’a ‘ezanı ıslıkladılar’ demişlerdir. Erdoğan zaten fırsat değerlendiren lider. Meselenin ezan ıslıklama olmadığını bildiğini sanmıyorum. Koskoca cumhurbaşkanını mitinglerde provakatif söyleme, gerçek olmayanları söylemeye itecek aklını kaybetmişler AK Parti’yi içerden oyuyor.”

Fatih Tezcan: “Ezanı protesto yok ama art niyetli bir operasyon var!”

1 YORUM

  1. Evet cesur ve ozgur bir savcinin cikip Erdogan ve Dilipak(olmayan) hakkinda TCK. MADDE 216 ye gore Halki kin ve Dusmanliga Tahrik sucundan dava acmasini bekliyorum. Eger cikmiyorsa hepside insanliga karsi suc islemede sucluyla isbirligi icine girmis demektir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin