Libya tezkeresi Genel Kurul’da kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Libya’ya tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantı başlangıcında CHP ile AKP’liler arasında usul tartışması yaşandı. Konuşmaların ardından yapılan oylamada 325 oyla tezkere kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu, Libya’ya tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Genel Kurul, saat 14.00’te TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında açıldı. Usul tartışmalarının ardından tezkere metni okundu ve parti gruplarının konuşmalarına geçildi. İlk sözü İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray aldı.

AYTUN ÇIRAY: FACİA OLUR!

Aytun Çıray, “Şu ayıba bakın, Libya’ya asker göndermeye hazırlanıyorsunuz hükümetten bir bakan bile yok. Cumhurbaşkanı gelip burada tezkereyi savunmalıydı. Türkiye hiçbir zaman ganimet ve yağma peşinde olmadı. Türkiye’nin vicdanı AKP hoperlörlerinden çok daha fazladır. Libya’ya müdahale facia olacaktır. Türkiye bu tür müdahalelere NATO ve BM kararları nezdinde karar vermiştir. Gelin masum şehit kanlarında boğulmayın. Bu tezkereye ‘hayır’ diyeceğiz. Bugün sadece Allah’tan korkun. Bu verdiğimiz kararla evlatlarımızı Fizan’a şehit olmaya göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.

MHP’Lİ AKÇAY: TEZKERE TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARINA KATKI SAĞLAYACAK

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise tezkerenin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarına katkı sağlayacağını öne sürdü. Akçay, “Libya’ya verilen destek hukuki bir yükümlülük hem de millî hafızaya sadakattir” dedi.

HDP’Lİ HATİMOĞULLARI: TEZKEREYE NET OLARAK ‘HAYIR’ DİYORUZ

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, tezkereye net olarak ‘hayır’ diyeceklerini söyledi. Hatimoğulları: “Bu tezkereye net bir biçimde ‘hayır’ diyoruz. Bu iktidar bu ülkenin tarihine kara sayfalar eklemeye devam ediyor.”

CHP’Lİ ÇEVİKÖZ: VATAN EVLATLARI LİBYA ÇÖLLERİNE GÖNDERİLEMEZ

Hatimoğulları’nın konuşmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz kürsüye geldi: “Tezkerenin ucu açık bırakılmıştır. Siparişi Cumhurbaşkanı’ndadır. Meclis’i devre dışı bırakan bu tezkereyi onaylamamız asla mümkün değildir. Vatan evlatları sorumsuz bir şekilde Libya çöllerine gönderilemez. Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş bir cinayettir. Türkiye kesinlikle taraf olmamalıdır.”

AKP’Lİ İSMET YILMAZ TEZKEREYİ SAVUNDU

Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP İzmir Milletvekili İsmet Yılmaz ise, “Tezkerenin kabulü halinde ülkemiz milli çıkarlarımıza halel getirecek oldu bittileri önleyecektir. Libya birilerine uzak gelebilir. Libya bizim deniz komşumuzdur.” diye konuştu.

ERKAN BAŞ: AKP’NİN LİBYA’YA İLGİSİ İNSANİ DEĞİL!

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş da tezkereye karşı çıktı. Baş, “Dünyanın herhangi bir yerinde başka bir ülkenin askerlerinin girdiği ülkede huzur veya barış olmuş mudur? AKP’nin Libya’ya ilgisi insani değil. Siz bu zihniyetle Viyana’ya kadar gidersiniz. Ülkeyi bir yıkıma doğru sürükleyeceksiniz. Dün Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Sonunu düşünen kahraman olamaz” diyor. Efendiler ciddi olun. Film mi çekiyoruz burada? Biz bu iç savaşta bir taraf değiliz.” dedi.

SAADET PARTİSİ TEZKERE KARARINDAN VAZGEÇTİ

Saadet Partisi tezkereyi destekleme kararından vazgeçti. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Tezkereyi kabul etmediğimizi Saadet Partisi adına ifade ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından yapılan oylamada tezkere 184 red oyuna karşılık, 325 oyla kabul edildi.

ASKERİ GÜCÜN SIRIN VE KAPSAMINI ERDOĞAN BELİRLEYECEK

Libya tezkeresi, son dönemde çıkarılan en geniş kapsamlı tezkerelerden biri olacak. Askeri gücün sınır, kapsam, miktar ve zamanını Cumhurbaşkanı belirleyecek. Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi, AKP, MHP ve Saadet Partisi desteklerken, CHP ve İYİ Parti ‘hayır’ oyu kullanacaklarını açıkladı.

Tezkerede ne var?

Tezkere hükümete Libya’ya asker gönderme yetkisi veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Libya’daki görev süresi, bir yıl olarak belirlendi. Libya’ya gönderilecek asker sayısı ve kapsamı, hangi bölgede görev yapacağı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.
Tezkerenin kullanım amaçları şöyle sıralandı:
-Milli çıkarlara yönelik her türlü tehdide karşı önlem almak,
-Libya’daki gayrimeşru grupların Türkiye’nin menfaatlerine yönelik saldırılarını bertaraf etmek,
-Kitlesel göç gibi risklere karşı önlem almak,
-Libya halkına insani yardımların ulaşmasını sağlamak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin