‘Casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan Metin Gürcan tahliye edildi

‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan ve 20 yıla kadar hapsi talep edilen DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan tahliye edildi. ‘Siyasal ve askeri casusluk’ suçundan hakkında 20 yıla kadar hapsi talep edilen DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan tahliye edildi. Gürcan, geçtiğimiz yıl 29 Kasım’da tutuklanmıştı.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan’ın ‘casusluk’ suçundan müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan bilgilere göre önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık ve taraf avukatları savunma yaptı. Sanık avukatları, kamu kurumlarından gelen cevabi yazıların lehlerinde olduğunu, böylece suça konu bilgilerin ‘gizlilik’ ya da ‘özel bilgi’ içermediğinin ortaya çıktığını anlattı.

Dosyaya kazandırılan yeni deliller ışığında suçun vasıf ve mahiyetinin değişebileceğini belirten avukatlar, Gürcan’ın tahliyesini istedi. Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, yurt dışı yasağı adli kontrol hükmü uygulanarak sanık Gürcan’ın tahliyesine karar verdi.

İDDİANAMEDE ‘MÜBBET HAPİS CEZASI’ İSTENİYOR

Metin Gürcan, 29 Kasım 2021’de para karşılığında ‘Türkiye’nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri’, ‘Afrin Operasyonu öncesi yaşananlar’, ‘Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki etkinliği’, ‘insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler’, ‘S-400’lerin konumlandırılması’ ile ‘PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları’ gibi bilgileri yabancı diplomatlara aktardığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Gürcan hakkında hazırlanan iddianamede Gürcan’ın, ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri, casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama’ suçundan müebbet, ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme’ suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin