Prof. Dr. Tekineş, o soruya cevap verdi: Diyanetin imamları arkasında namaz kılınır mı?

KHK’lı akademisyen ilahiyatçı Prof. Dr. Ayhan Tekineş, güncel meselelere dair önemli videolar paylaşıyor. Tekineş, son YouTube yayınında son dönemde cevabı en çok aranan sorulardan birini cevaplıyor: “Diyanet imamlarının arkasında namaz kılınır mı?”

Ayhan Tekineş, geçmişte de dinin siyasete alet edilmesi nedeniyle benzer tartışmaların yaşandığını, insanların dinden, camiden uzaklaştığını örnekleriyle anlatıyor. İmamları ‘toptancı’ bir anlayışla genellememek gerektiğini anlatan Tekineş, şunları söylüyor:

  • Ahmet bin Hanbel, bir mezhebin hakim olduğu, dışlanma, tekfir edilme dönemini yaşamış. Ahmet bin Hanbel burada bizim için ölçü olabilecek çok önemli bir ölçü koyar. Der ki, ‘Eğer bir imam dai değilse, yani duattan değilse (militan) onun arkasında namaz kılınabilir, militansa kılınmaz’
  • Peki militan ne demek? Geçmiş alimler militanı şöyle tanımlamış; Eğer bir kişi kendi mezhebini desteklemek içni yalan söylemeyi, başkasının hakkına hukukuna girmeyi mübah görüyor ise, malını çalmayı, kanını akıtmayı helal kabul ediyorsa bu militandır; böyle bir imamın arkasında asla namaz kılınmaz’
  • Buradan hareketle baktığımızda bugün şunu diyebiliriz; eğer cami imamları diyanetin ya da iktidardaki partinin militanlığını yapmaya soyunmuşlarsa, yalan yanlış beyanlarla insanların hakkını hukuku çiğnemeyi bilerek ve isteyerek yapıyorsa bu imamların arkasında namaz kılınmaz.

Videonun tamamı linkte… 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

4 YORUMLAR

  1. Bende şuan hicret diyarindayim.Oncedende bu imamlar aynı insanlardı hepimiz arkalarında namaz kilardik da şimdi neden namaz kılınmaz oluyor ben anlamadım.Onceden iyilerdide şimdimi kötü oldular, önceden de akp yi destekliyorlardi şimdide ben hep diyanete cumaya gidiyorum bunun için sordum.ben camiye Rabbimin emri olduğu için gidiyorum farz olduğu için gidiyorum niyetim bu lütfen bana cevap yazin.

    • Ben onceden ayni simdi de ayni olan insan cok az gordum. Kendim de ayni degilim, tanidigim kimse de ayni degil. Samimi musluman olduklarina sahit oldugum insnlara acikca kafir diyen insanin arkasinda namaz kilabilirmiyim yoksa kilmasam daha mi iyi olur u, fikhi perspektiften degerlendirmis. Bence. gayet yararli bir video olmus. emegi gecenlere tesekkurler.

  2. Ben size daha net bir tarif vereyim. Açıktan günah işleyenin arkasında namaz kılınmaz. Açıktan günah işlemek nedir? Günaha birilerinin şahit olmasından çekinmemektir. En son gittiğim cuma da açıktan gıybet ve iftira günahını mimberde işliyordu imam. Cuma hutbesi ortak olduğu için hepsi aynı günahı açıktan işlediler. Artık gerisi size kalmış. İster gidin ister gitmeyin. Zaten militan olmayan imam kalmadı o da ayrı mesele.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin