AYM’den Kanal İstanbul kararı; Yap-işlet-devret’in önü açıldı!

Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul Projesi’nin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına olanak tanıyan Kanun maddesinin iptal istemini reddetti.

Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda 26 Temmuz 2018’de kabul edilmişti.

CHP de düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle AYM’ye başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret kapsamına ilişkin düzenlemenin iptal istemini reddetti.

İPTALİ İSTENEN MADDE 

Torba kanunla 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’un kapsamını içeren 2. maddesine “Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri” ibaresi eklenerek, madde, “Bu Kanun, köprü, tünel, baraj, sulama, içme ve kullanma suyu, ….. Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinde …. öngörülen yapı ve tesislerin yaptırılması, işletilmesi ve devredilmesi konularında, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde sermaye şirketlerinin veya yabancı şirketlerin görevlendirilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.” şeklinde düzenlenmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin