Son anket; Doğu ve Güneydoğu’dan geldi, AKP’den kopuş sürüyor

BUPAR Araştırma Şirketi, HDP’nin birinci olduğu beş ilde çalışma yaptı. Seçimin ikinci tura kalması durumunda, “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz” sorusuna, katılımcıların yüzde 75.5’i ‘Kemal Kılıçdaroğlu’ cevabını verdi.

CHP’nin Van’da yaptığı Belediye Başkanları Çalıştayı’nın ardından BUPAR, Cumhuriyet gazetesi için 5 ilde kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Çalışma Ağrı, Diyarbakır, Mardin, Muş, Van illerini kapsıyor. Araştırmada, 15 Mayıs-15 Haziran tarihlerinde 2 bin 532 kişiyle yüzyüze görüşüldü.

Araştırma kapsamında vatandaşlara, “Bölgede milletvekili seçimi yapılsa ilinizde hangi partiler oylarını artırır?” sorusu yöneltildi. Ankete katılan vatandaşların yüzde 76.6’sı bu soruya ‘CHP’ cevabını verdi. CHP’yi sırasıyla yüzde 56.8 ile DEVA Partisi, yüzde 54.6 ile İYİ Parti takip etti.

CHP’NİN OYLARI ARTARKEN, AKP’NİN OYLARI AZALIYOR

Milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın çoğunluğu sağlayamayacağını düşünen vatandaşların oranı ise yüzde 74.2 oldu. 2018 milletvekili seçim sonuçlarına göre CHP, Ağrı’da yüzde 2.4, Diyarbakır’da yüzde 2, Mardin’de yüzde 2.8, Muş’ta 2.2, Van’da 2.1 oy almıştı. AKP’nin aynı illerde sırasıyla oy oranı yüzde 27.8, yüzde 20.3, yüzde 29.5, yüzde 31.5, ve yüzde 30.8 olmuştu.

TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR DİYENLERİN ORANI YÜZDE 90’A DAYANDI

Vatandaşlara, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin “Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turda yarışırsa kime oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 75.5’i Kılıçdaroğlu derken, yüzde 15.7 Erdoğan yanıtını verdi. Yüzde 8.8 ise “Fikrim yok, sandığa gitmem” dedi.

Araştırma kapsamında yurttaşa “Sizce ülke ekonomik olarak iyi yönetilmekte midir” diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 89.5’i bu soruya “Hayır” yanıtını verirken, yüzde 4.9 “Evet”, yüzde 5.6 “Fikrim yok” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin