Son anket: AKP, sadece 1 ayda yüzde 4,7 oy kaybetti

Area Araştırma’nın son seçim anketine göre Millet İttifakı’nın oy oranı, Cumhur İttifakı’nın 3 puan önünde çıktı. Erken seçime ihtiyaç olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 58,6 olurken, hükümetin ekonomi politikasını başarısız bulanların oranı yüzde 77,4 ile dikkati çekti. Kasım ayı araştırmasında AKP’nin oy oranı yüzde 30 olarak ölçüldü. Aynı anket firması ekim ayında yaptığı ölçümde söz konusu oranı yüzde 34,7 bulmuştu.

Area Araştırma, Kasım 2021 tarihli ‘Türkiye Siyasi Gündem Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Kamuoyu araştırma şirketlerinin son dönemdeki anket sonuçları, Cumhur İttifakı’ndaki oy kaybını gözler önüne seriyor. Area Araştırma’nın son anketinde Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 42,2 oldu ve yüzde 39,1 oy oranına sahip Cumhur İttifakı’nı geride bıraktı.

Araştırma 26-30 Kasım tarihleri arasında 12 ilde gerçekleştirildi. 18 yaş ve üzeri 1514 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle yapılan araştırmanın hata payı yüzde 2,52 olarak hesaplandı.
Araştırmada katılımcılara “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Geçerli oylar üzerinden Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 42,2, Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 39,1 oldu.

Geçerli oylar üzerinden partilerin oy oranı ise şöyle oldu:

AKP: Yüzde 30
CHP: Yüzde 28,2
İYİ Parti: Yüzde 14
HDP: Yüzde 10
MHP: Yüzde 9,1
DEVA: Yüzde 4,4
Diğer: Yüzde 4,4

Aynı anket firması bir önceki ay yaptığı ankette AKP’nin oy oranını yüzde 34,7 olarak hesaplamıştı. AKP’nin bir ayda 4,7 puan gerilediği görülüyor ki bu da ekim ayında AKP’ye oy vereceğini söyleyen 100 kişiden yaklaşık 14’ünün fikir değiştirdiği anlamına geliyor. Yine Ekim ayında CHP’nin oy oranı yüzde 27,7, İyi Parti’nin oy oranı ise yüzde 12,7 olarak açıklanmıştı.

Area Araştırma’nın ekim sonuçları…

ERKEN SEÇİME İHTİYAÇ VAR

Ankette “Sizce erken genel seçime ihtiyaç var mıdır?” şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 58,6’sı “Evet” yanıtını verdi. “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 36,7 olurken, “Fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 4,7’de kaldı. Erken seçime ihtiyaç olduğunu söyleyen MHP’li seçmenin oranı yüzde 31,4 oldu.

HÜKÜMETİN EKONOMİ POLİTİKASI BAŞARISIZ

Ankette katılımcılara “Hükümetin ekonomi politikasını başarılı buluyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltildi. “Başarısız” diyenlerin oranı yüzde 77,4 oldu. Sadece yüzde 18,8 ‘Başarılı’ bulduğunu belirtirken, ‘Fikrim yok’ diyenlerin oranı yüzde 3,8 oldu.

Aynı soruya bir önceki ay ‘başarılı’ cevabı verenlerin oranı yüzde 33,9’du. Başarısız olduğunu söyleyenlerin oranı ise ekim ayında yüzde 57,8 olarak ölçülmüştü.

Hükümetin ekonomi politikasını başarısız bulan MHP’li seçmenin oranı yüzde 71,9 olması dikkati çekerken, AKP’li seçmende bu oran yüzde 35,2 oldu.

ÇOĞUNLUK ‘EKONOMİK KURTULUŞ SAVAŞI’NA KATILMIYOR

‘AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomideki kötü gidişatı dış güçlere bağlayarak ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı veriyoruz’ açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusuna katılımcıların yüzde 61,7’si ‘Katılmıyorum’ yanıtını verdi.
“Katılıyorum’ diyenler yüzde 33,5’te kaldı, ‘Fikrim yok’ diyenler ise yüzde 4,8 oldu. AKP’li seçmenin yüzde 9,5’i, MHP’li seçmenin ise yüzde 43’ü ‘Katılmıyorum’ cevabını verdi.

‘YÜKSEK KUR-DÜŞÜK FAİZ’, YATIRIM VE İSTİHDAMI ARTIRMAZ

Ankette katılımcılara ayrıca “Hükümetin uygulamaya koyduğu ‘yüksek kur – düşük faiz politikası’ ile yatırımın ve istihdamın artacağını düşünüyor musunuz?” diye soruldu.
Yüzde 67,4 oranında ‘Hayır” yanıtı verilirken, ‘Evet’ diyenlerin oranı sadece yüzde 21,2 oldu. ‘Fikrim yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 11,4 olarak belirtildi. MHP’li seçmenin yüzde 50,4’ü, AKP’li seçmenin ise yüzde 20,8’i soruya ‘Hayır’ yanıtını verdi.

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘HELALLEŞME’ AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Helalleşme’ açıklaması da katılımcılara soruldu. Yüzde 44,7 oranında ‘Olumlu’ yanıtı verilirken, yüzde 43,4 ‘Olumsuz’ dedi. ‘Fikrim yok’ diyenlerin oranı yüzde 11,9 oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin