Slovak aşırı sağcı lider 4 yıl hapse mahkûm oldu

Slovakya’da Meclis’te 14 sandalye ile temsil edilen aşırı sağcı, ırkçı partinin lideri Marian Kotleba, ‘nefret yaymak’ suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemede 4 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Meclis üyesi ve aşırı sağcı bir parti kurucusu olan Kotleba, Slovakya’da Nazi döneminde kurulan Slovak Cumhuriyeti (1939-1945) isimli Nazi uydu devletinin kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte yoksul ailelere 1488 euro değerinde yardım çeki dağıtmakla suçlandı.

14/88, NEO-NAZİLERİN KULLANDIĞI FONETİK SELAMLAŞMA 

Rakamın ’14’ kısmını David Lane isimli bir beyaz ırk üstünlükçüsü Amerikalı neo-Nazi’nin bulduğu biliniyor. Beyazların üstün olduğuna inananların İngilizce sloganı toplamda 14 kelimeden oluşuyor.

’88’ ise Hitler selamına atıfla, “Heil Hitler”in kısaltması. ‘H’ harfi Almanca’da 8’inci sırada yer alıyor.

Slovak mahkemesi, savcıların ırkçı referansların kasıtlı olarak kullanıldığı yönündeki iddiasını kabul etti.

Başkent Bratislava’nın kuzeyinde yer alan Pezinok Ceza Mahkemesi, 43 yaşındaki Kotleba’yı ‘temel hak ve özgürlükleri bastırmayı amaçlayan bir harekete destek vermekten’ suçlu buldu.

Ayrıca mahkeme, Kotleba’nın katıldığı ‘hayır’ etkinliğinin, Nazi teması taşıdığına hükmetti.

KOTLEBA’NIN CEZASI ONANIRSA MİLLETVEKİLLİĞİ DE DÜŞECEK

Kararın temyiz için Yüksek Mahkeme’ye gitmesinin önü açık bırakılırken Kotleba henüz cezaevine konmadı. Kararın Yüksek Mahkemece onanması halinde Kotleba, Meclis’teki koltuğunu da kaybedecek.

NATO VE AB KARŞITI KOTELBA’NIN PARTİSİ SEÇİMLERDE YÜZDE 8 OY ALDI

Kotleba’nın partisi Slovakya’nın ABD liderliğindeki NATO ittifakından çıkmasını istiyor ve Avrupa Birliği’ni sert ifadelerle eleştiriyor.

Keza parti, Nazi Almanyası’nın uydu devleti olan Birinci Slovak Cumhuriyeti’ni yöneten ve on binlerce Slovak Yahudisi’nin Nazi ölüm kamplarına gönderilmesine öncülük eden Jozef Tiso’ya saygı duyduğunu açıklamıştı.

Tiso, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yargılanmış ve Bratislava’daki Ulusal Mahkeme tarafından ‘vatan hainliği, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten’ suçlu bulunarak idam edilmişti.

Aşırı sağcı, ırkçı parti son yıllarda söylemlerini yumuşatmış olsa da “göç liberalizminin AB kaynaklı kötülükleri olarak gördüğü uygulamalara karşı ‘Saygın Slovaklar’ı savunma” vaatlerini devam ettiriyor.

Slovakya’da bu yılın şubat ayında yapılan parlamento seçimlerinde yüzde 8 oy alarak dördüncü sıraya yükseldi ve parlamentodaki 150 sandalyenin 14’ünü kazanmayı başardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin